Internetinis žurnalas www.8diena.lt? Ar girdėjote apie tokį? Jei ne, siūlome pokalbį su filosofijos daktaru Andriumi Navicku, kuris žiniasklaidos srityje dirba jau keliolika metų. Jis buvo ilgametis www.bernardinai.lt vadovas, o dabar yra vienas iš naujo internetinio žurnalo kūrėjų.

A. Navickas. Piešinio autorius A. Zakarauskas.
A. Navickas. Piešinio autorius A. Zakarauskas.

Visai neseniai bekraštėje interneto erdvėje atsirado dar viena stotelė – www.8diena.lt. Ar dabartinėje portalų, tinklapių jūroje prasminga skirti jėgas dar vienai virtualiai iniciatyvai, kuri biudžetu, techninėmis galimybėmis negalės konkuruoti su tomis medijomis, kurios „suvalgo“ didžiąją žmonių, naršančių internete, laiko dalį?

Dvylika metų vadovavau internetiniam dienraščiui Bernardinai.lt. Nuo pat pirmos dienos teko atsakyti į klausimą – kuo šis dienraštis bus kitoks? Atkakliu, sunkiu darbu pavyko sukurti unikalų interneto dienraštį, kuris, turėdamas labai kuklų biudžetą, sugebėjo suburti kelių šimtų tūkstančių skaitytojų auditoriją. Vienas iš šios sėkmės receptų – stengėmės būti sąžiningi su skaitytojais, gerbėme skirtingas pozicijas ir turėjome drąsos nuolat žengti anapus komforto zonos.

Tiek buvau suaugęs su Bernardinai.lt, kad ne kartą girdėjau, jog mane vadina Bernardinu. Be abejo, būta klaidų. Iš jų stengiausi mokytis. Žvelgiant iš dabarties perspektyvos, derėjo priimti ne vieną visai kitokį sprendimą – tiek kaip redaktoriui, tiek kaip direktoriui. Tačiau drąsiai galiu sakyti, kad tai buvo ypatingai svarbus mano gyvenimo laikotarpis. Kartais su nerimu širdimi pagalvodavau, kad jis kažkada turėtų baigtis, tačiau niekada negalvojau, kad jis baigsis būtent taip – drastiškai. Kiekvienos skyrybos yra skaudžios ir palieka žaizdų.

Kodėl kalbu apie Bernardinai.lt, o ne www.8diena.lt? Nes niekada nepalanavau kurti naujos medijos. Planavau tęsti žurnalo „Kelionė“ leidybą, rūpintis, kad gimtų naujos knygos, dalyvauti susitikimuose su skaitytojais, kurie teikia džiaugsmą, ir retsykiais pasiūlyti tekstų Bernardinai.lt. Tačiau po radikalių skyrybų su pranciškonams priklausančiu dienraščiu, aiškiai supratau, kad tai jau nebėra ta žiniasklaidos priemonė, kuria pasitikiu, kuri gali padėti geriau suprasti save ir pasaulį.

Uždaviau sau klausimą – ko man šiandien trūksta interneto platybėse? Mano atsakymas: ramios, jaukios erdvės, kurioje galėčiau neskubėdamas mąstyti ir diskutuoti. Kurioje nebūtų manipuliacijų, propagandinio kalbėjimo. Yra daug medijų, iš kurių plūsta informacijos srovės, internete labai daug skubos ir šurmulio. www.8diena.lt – tai pastanga sukurti jaukią oazę, į kurią norėtųsi užsukti, jog neprarastume malonumo mąstyti, skaityti, diskutuoti svarbiomis temomis. Tai vieta, kur sąžiningi klausimai vertinami net labiau nei vienareikšmiški atsakymai.

Neturime ambicijų konkuruoti su Bernardinai.lt ar kitomis žiniasklaidos priemonėmis. Mūsų siekis – būti unikaliems, kitokiems ir kartu išlaikyti aukštai iškeltą kokybės kartelę.

www.8diena.lt nenurodo, kas yra redaktorius, kas puoselėja šią oazę?

Tiesą pasakius, vieno redaktoriaus net nėra. Tai, kad šiuo metu aš daugiausia prisidedu prie šio internetinio žurnalo (mano įsitikinimu, taip tiksliausiai jį vadinti) kūrimo, susiję tik su tuo, kad esu vienoje iš gyvenimo kryžkelių ir joje yra turiu daug laiko apmąstymams ir kūrybiniams darbams. Tikėtina, kad po kurio laiko www.8diena.lt intensyviau darbuosis kas nors kitas.

Aišku, egzistuoja tam tikras bičiulių branduolys, tačiau kol kas nedrįsčiau jo vadinti formalia redakcine kolegija ar redakcija. Tuo labiau, kad nė vienas negauname atlygio už darbą www.8diena.lt. Tikėtina, kad kitais metais situacija keisis. Viliamės, jog atsiras tvaresnis finansinis pamatas ir atsiras vienas ar keli žmonės, kurie galės darbuotis nuosekliau ir intensyviau. Na, o dabar bičiuliai prisideda tik po savo darbų – tai kunigas Kęstutis Dvareckas, muzikantas Laurynas Preikša, prodiuserė Radvilė Šumilė, fotomenininkai Vaiva ir Ignas Staniai, vertėja, publicistė Jūratė Micevičiūtė, grafikė Jūratė Kemeklytė-Bagdonienė, fotografas Vaidas Juška, dailininkas Vaidotas Kvašys ir kt.

Kodėl pasirinkote būtent tokią internetinio žurnalo struktūrą?

V. Kvašys, kun. K. Dvareckas ir A. Navickas.
V. Kvašys, kun. K. Dvareckas ir A. Navickas.

Na, kun. Kęstutis Dvareckas jau kuris laikas ragino, kad visos mūsų kartu rengtos medžiagos apie priklausomybės ligas ir sveikimo procesą būtų vienoje vietoje. Tad mažiausiai klaustukų kėlė skyrius „Sveikas, gyvenime“. Taip pat, kai mąstėme apie tai, į ką norėtume susitelkti, išsikristalizavo keturios sritys: visuomenė (plačiąja prasme, apimant istoriją, politiką, socialines temas), kultūra, tikėjimo kelionė ir „mažasis pasaulis“ – su šeima, tarpusavio santykiais, įvairiomis psichologinėmis temomis. Ar tokia struktūra išliks ir ateityje? Nežinau. Esame atviri įvairiems nuotykiams.

Labai džiaugiuosi, kad turime kelis ištikimus bičiulius – žurnalus „Ateitis“, „Metai“, „Literatūra ir menas“.

Ar pavyks mums suburti gausią skaitytojų auditoriją? Sąžiningai sakau – nežinau. Tikrai nesiruošiame pataikauti ar vilioti skaitytojus menkaverčiais, madingais dalykais. Kai vadovavau Bernardinai.lt, skaitytojai jautė, kad mes juos gerbiame. Tikiu, kad tai jaus ir kiekvienas www.8diena.lt skaitytojas.

Kiek dažnai bus atnaujinamas interneto žurnalas www.8diena.lt?

Planuojame, kad kasdien paskelbsime bent kelis naujus tekstus. Mano įsitikinimu, optimalu, kad kasdien atsirastų po penkias naujas medžiagas, kad kažką sau įdomaus atrastų įvairių interesų skaitytojai. Tačiau tvirtai nusprendėme, kad didesnį dėmesį skirsime kokybei, o ne kiekybei.

Abejoju ar gebėsime pasiūlyti finansinį atlygį autoriams, tačiau turiu vilties, kad tikrai atsiras kūrėjų, kuriems atrodys svarbu dalintis įžvalgomis, kūryba būtent čia. Esame pateikę projektus kelioms kultūrą ir ugdymą remiančioms institucijoms. Jei gautume paramos, galėtume svajoti ir apie nuolatinių autorių branduolį.

www.8diena.lt taip pat yra skiltys: Žurnalas ir Knygynas…

Pirmiausia, noriu nuraminti visus žurnalo „Kelionė su Bernardinai.lt“ gerbėjus: žurnalas tikrai bus leidžiamas ir kitais metais. Tiesa, kiek sutrumpės jo pavadinimas – „Kelionė“, ir tai bus VšĮ „Aštuntoji diena“ leidinys, kaip de facto juo buvo jau ne vieni metai.

Tad būtinai prenumeruokite žurnalą kitiems metams ir pasakokite apie jį savo draugams.

kelione-36-virselis

Elektroninis knygynas bus integrali mūsų internetinio žurnalo dalis. Čia galima pigiausia įsigyti mūsų leidžiamas knygas, užsiprenumetuori ne tik „Kelionę”, bet ir „Ateities žurnalą.

Nepamirškite, kad knyga – prasmingiausia dovana Šv. Kalėdoms.

Kaip įsivaizduojate www.8diena.lt po 12 metų?

Prisipažįstu, šiandien stengiuosi mąstyti kur kas trumpesniais laiko rėžiais. Svajoju, kad atsirastų žmonių, kuriems internetinis žurnalas bus svarbus ir jie įsijungs kaip bendražygiai. Norėčiau, kad tai būtų erdvė, kurioje sąžiningai ir neskubėdami galėtume svarstyti nepatogius klausimus, geriau suprasti skirtingas pozicijas ir mokytis pagarbaus dialogo.

Svajoju ir apie pokalbių erdves įvairiose Lietuvos vietose, kur galima būtų gyvai bendrauti su skaitytojais, pristatyti leidinius, aptarti tai, kas aktualu.

Taip pat nuoširdžiai laukiu, kad ateis jaunoji karta ir parodys, jog viską, ką dabar darome, galima padaryti įdomiau, kokybiškiau. Turiu vilties, jog laukti teks trumpiau nei dvylika metų.

Kalbino T.G.

One Comment

  1. Seniai laukiu, kultūros erdvės, kurioje rokuodamiesi atrastume rokundą dėl tiesos formų atnaujinimo šeimoje , versle, valstybėje. Tai būtų kelionė į tautos dabartį, kurioje ir tikkurioje kiekvienas atranda pripažinimo džiaugsmą kuriant socialines ir politines sąlygas žmonių ir tautos vienybei dabar. Šiandien, o ne auštant, kada pats įmygis

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *