1907 m rugsėjo 3 d. Gimė vienas garsiausių visų laikų Lietuvos aktorių ir režisierių – Juozas Miltinis.

Juozas gimė Akmenėje, tačiau jau 1913 m. su tėvais persikėlė į Ramoniškes. Baigė Viekšnių progimnaziją ir pakėlė sparnus iš Žemaitijos, pervažiavo mokytis Kauno Jėzuitų gimnazijoje. Tiesa, netrukus vėl grįžo į gimtuosius kraštus ir jo pirmąja darboviete buvo Viekšniai, kur Juozas Miltinis darbavosi raštininku. 1928 m. jis vėl išvyko į Kauną ir iki 1931 m. lankė Vaidybos mokyklą prie Valstybės teatro. Čia prasidėjo pirmieji aktoriaus bandymai profesionalioje scenoje. 1928 m. Juozas pirmą kartą išėjo į sceną: statistas Giuseppe Verdi operoje „Aida“.

1931 m. baigė Vaidybos mokyklą ir buvo paskirtas į Šiaulių dramos teatrą, kur dirbo iki 1932 m. Tais pačiais metais išvyko į Prancūziją. Paryžiuje lankė Luvro meno mokyklą, klausėsi paskaitų Sorbonos universitete, 1933 – 1936 m. mokėsi Charleso Dullino vaidybos studijoje.

Tai buvo laikotarpis, kai Juozas Miltinis sparčiai įgijo naujų žinių ir patirties. Jis mokėsi kalbėti angliškai, lankėsi Londone, pradėjo rašyti spektaklių recenzijas lietuviškoje spaudoje.

1940 m., gavus leidimą Panevėžyje organizuoti naują teatrą, J. Miltinis su grupe studijos aktorių atvyksta į Panevėžį. 1940 m. čia buvo įkurtas teatras (dabar Juozo Miltinio dramos teatras).  Panevėžio dramos teatre J. Miltinis dirbo meno vadovu, vyriausiuoju režisieriumi, vaidybos studijos vadovu iki 1980 m. rugsėjo (su pertrauka 1954 – 1959 m., tada buvo pašalintas iš teatro ir dirbo Lietuvos kino studijos dubliažo režisieriumi, aktoriumi). 1953 – 1968 nusifilmavo penkiuose Lietuvos kino studijos vaidybiniuose filmuose.

Miltinis režisavo aštuoniasdešimt spektaklių, drąsiai rinkdavosi ekranizuoti sudėtingus, filosofinių prasmių persmelktus kūrinius. Jis išugdė visą būrį labai talentingų aktorių: Donatą Banionį, Bronių Babkauską, Algimantą Masiulį ir kitus. Garsėjo reiklumu ir sudėtingu charakteriu.  Pasak aktorių atsiminimų, Miltinis dažnai elgdavosi despotiškai, tiesiog išsunkdavo aktorius fiziškai ir psichologiškai, reikalaudavo, kad jie ne paprasčiausiai vaidintų, bet gyventų personažo gyvenimą scenoje. Kita vertus, jis buvo tikrai charizmatiška asmenybė ir padėdavo aktoriams išskleisti visus jų talentus.

Miltinis mirė 1994 m. liepos 13 d. Panevėžyje. Palaidotas Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros kapinėse Ramygalos g. Antkapinis paminklas sukurtas Juozo Šlivinsko ir Algimanto Mikėno.

Mapio.net muotr.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *