1976 m. rugsėjo 9 dieną Kinijos liaudies respublikoje gausiai liejosi ašaros, nes tądien mirė Kinijos revoliucijos lyderis, valstybės vadovas, diktatorius, „raudonoji saulė“ Mao Dzedungas.

Jis gimė  1893 m.  Nors gimė turtingoje žemdirbių šeimoje, labai anksti perėmė nacionalistinę ir prieš imperinę valdžią nukreiptą nuostatą, Dar jaunystėje įstojo į komunistų partija ir buvo užsidegęs sukurti kinišką komunizmo versiją, kur pagrindinis revoliucinis vaidmuo tektų valstiečiams.  Dar 1920 m. išplėtojo savąją marksistinės ideologijos versiją, kur daug dėmesio skirta ne tik socialistinei revoliucijai, bet ir  nacionalistinei ideologijai.

1921 m. Kinijoje oficialiai įsikuria komunistų partija ir Mao tapo aktyvus jos nary sir sparčiai kilo karjeros laiptais.

1949 m. Mao Dzedungas paskelbė apie Kinijos liaudies respublikos įkūrimą, kurios faktiniu lyderiu išliko iki savo mirties. Nuo 1943 m. iki mirties užėmė Kinijos kompartijos pirmininko postą, o 1954–19559 m. taip pat buvo KLR pirmininku. Jo vadovavimo laikotarpiu bandyta industrializuoti Kiniją, taip pat ją ateizuoti. Buvo įgyvendinta „kultūrinė revoliucija“, kurios tikslas buvo „perkeisti Kinijos žmonių sąmonę, sukuriant komunistinį žmogų“. Šiuo laikotarpiu labai nukentėjo religinis paveldas, buvo žiauriai susidorojama su visais kitaminčiais.

Buvo sukurtas Mao asmens kultas ir visiems buvo privalu ne tik turėti, bet ir atmintinai išmokti jo posakių knygelę, kuri buvo išleista milijonais egzempliorių. Kinijoje veikė chunveibinų (politrukų) būriai, kurie terorizuodavo žmones, kurie esą reiškia per menką pagarbą Kinijos lyderiui. Jų siautėjimas pareikalavo labai daug aukų.

Mao labai palankiai žiūrėjo į Staliną ir po to, kai SSSR buvo pasmerktas Stalino kultas, Kinijos liaudies respublikos ir SSSR santykiai pašlijo. Mao pareiškė, kad nuo šiol Kinija yra vienintelė „tikrą komunizmą“ kurianti valstybė.

Paskutiniaisiais gyvenimo metais sirgo ir mažai rodėsi viešumoje. Jo mirtis Kinijoje buvo priimta kaip ypatingos epochos pabaiga, „didžiojo vado“ kūnas buvo balzamuotas ir paguldytas į centrinėje Kinijos sostinės aikštėje esantį mauzoliejų.

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *