2018 metų sausio mėnesį turėtų pasirodyti knyga „(Ne)Pasmerkti: apie priklausomybę, kopriklausomybę ir sveikimo kelionę“ (sud. K. Dvareckas, J. Kymantienė, A.Navickas, leidėjai: VšĮ „Aštuntoji diena“ ir VA Caritas priklausomų asmenų bendruomenė „Aš esu“, 2018). 

Labai aktuali, svarbi knyga leidžiama be jokios valstybinių institucijų paramos. Pastarosios mieliau svarsto strategijas, koncepcijas ir popieriuose problemos išnyksta. Deja, ne realiame gyvenime.

Šiuo metu knygą yra parėmę keli privatūs asmenys ir tik jų paramos dėka galime sakyti: KNYGA TIKRAI BUS.

Tačiau suprasdami priklausomybių problemos mastą, norėtume ją išleisti kaip įmanoma didesniu tiražu – tada mažėtų ir jos savikaina, ir žymiai daugiau knygų galėtume padovanoti mažų miestelių bibliotekoms, priklausomybės ligų centrams, sveikstančiųjų bendruomenėms.

Jei turite galimybę, labai prašome prisidėti auka prie knygos leidybos. Nuo to, kiek pavyks surinkti aukų, priklausys knygos prieinamumas (kaina ir tiražas). Be to, tai puiki proga padaryti gerą darbą Advento metu.

Knyga planuojama solidžios apimties (apie 350 psl.), su specialistų patarimais dažniausiai iškylančiais klausimais, priklausomų asmenų liudijimais ir kt.

Vienas iš būdų paremti knygą – iš anksto ją užsisakyti. Šiuo atveju svarbu nurodyti adresą (el. p. 8diena@gmail.com), kuriuo pageidaujate gauti knygą, ir pervesti 15 eurų (pagal galimybes – ir daugiau), kad atsipirktų ir visos knygos išsiuntimo išlaidos. 

VšĮ „Aštuntoji diena“ (Architektų 40-21, Vilnius)
Į.k. 303390409
PVM LT100010154417
Sąsk nr. LT06 7044 0600 0798 4351 (AB SEB bankas)

Mokėjimo paskirtis: PARAMA KNYGAI

Daugiau informacijos: el. p. 8diena@gmail.com

***

KODĖL GIMĖ ŠĮ KNYGA?

Todėl, kad dešimtys tūkstančių Lietuvos žmonių kenčia įvairių priklausomybių narvuose, ir kasdien ši kraupi rykštė paliečia vis daugiau žmonių. Priklausomybė tampa ne tik priklausomą žmogų, bet visą jo šeimą, jo gyvenamąją aplinką griaunančia jėga.

Netiesa, kad priklausomybė negresia mums, mūsų vaikams, artimiesiems, nes esą tai tik tam tikro socialinio sluoksnio problema. Statistika negailestingai liudija, kad priklausomybė it virusas plinta visose visuomenės grupėse, o specifinės jos atmainos, pavyzdžiui, priklausomybė nuo narkotinių medžiagų – netgi labiau būdinga turtingiesiems nei stokojantiesiems.

Netiesa, kad priklausomybė – tai valios trūkumas ar apsileidimas. Tai liga, kuri priklauso nuo įvairiausių veiksnių. Taip pat ir nuo vienišumo išgyvenimo, iliuzijos, jog kvaišalai gali padėti nuo to pabėgti. Vis jaunesni žmonės griebiasi kvaišalų. Taip pat ir dėl to, kad yra suklaidinti melagingų pasakojimų apie naujus potyrius, ir nemato kitos, kraupiosios, monetos pusės.

Netiesa, kad priklausomybė – tai tik alkoholizmas ir narkomanija. Tai taip pat kompulsyvus lošimas, įnikimas į pornografiją, kompiuterinius žaidimus, vaistus – į visa tai, kas leidžia trumpam pabėgti nuo gyvenimo čia ir dabar.

Netiesa, kad priklausomybė tėra tik jos kamuojamo žmogaus reikalas. Tai visos šeimos ir net platesnės aplinkos liga, kuri užnuodija santykius, vis labiau įtraukia į savigriovos ratą. Labai dažnai priklausomo žmogaus artimieji primena žmones, pakliuvusius į pelkės spąstus – kuo daugiau nervingai spurdame, tuo giliau ir, regis, beviltiškiau skęstame.

Netiesa, kad priklausomybė yra mirties nuosprendis. Kelias atgal į gyvenimą, netgi brandesnį ir tikresnį nei buvo prieš ligą, tikrai yra, tačiau jis nelengvas. Jis reikalauja tikrų permainų, iliuzijos, jog viską sugebi kontroliuoti, ištirpdymo. Tik tiesa išlaisvina ir padeda išgydyti žaizdas. Gyvenimo sutemos stumia į neviltį, tačiau atminkime, kad sutemos tirščiausios prieš aušrą. Apie tai liudija žmonės, kurie dar neseniai buvo virtę tarsi beviltiškais griuvėsiais, o dabar grįžta į gyvenimą. Tai atrodo kaip stebuklas, ir tiesa ta, kad ir kokios tirštos ligos sutemos atrodytų, mes visi galime prisidėti aušros stebuklo. Dievui nėra negalimų dalykų ir nereikalingų žmonių, Jis gimė tvarte ir visada laukia ištiesęs ranką kiekvienam, kuris tik sutinka pripažinti, kad jam jos reikia.

Todėl, kad įsitikinome, jog daugelis iš priklausomų žmonių ir jų artimųjų lieka įstrigę savęs naikinimo kelyje dar ir dėl to, kad jų nepasiekė informacija apie priklausomybės ligas. Jiems niekas nepasakė esminės tiesos: jie kalti tikrai ne dėl to, jog susirgo, bet tik dėl to, kad nesiryžta eiti sveikimo keliu.

Todėl, kad negalėjo nesujaudinti, nepatraukti tos nuostabios priklausomų žmonių gyvenimo istorijos – iki skausmo tikros, nenugrimuotos, – budinančios gyvenimui, kuriame yra tiek rožių, tiek spyglių.

KOKIA TAI KNYGA?

Siūlome knygą, kurioje norima ne moralizuoti ar smerkti, bet teikti viltį, gilesnį supratimą apie priklausomybę ir siūlyti įvairių grįžimo į gyvenimą kelių.

Į šia knygą sudėjome tai, kas buvo vertingiausia ir nepraranda aktualumo jau itin sunkiai pasiekiamomis tapusiose knygose „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ ir „Sveikas, gyvenime“, taip pat papildėme naujais tekstais bei liudijimais.

Knygą sudaro trys dalys. „Ligos pelkėje“ – tai specialistų įžvalgos apie priklausomybės ligas ir sunkumus, su kuriais tenka susidurti tiek priklausomybių pelkėn pakliuvusiam žmogui, tiek jo artimiesiems. Šioje dalyje rasite svarstymų ne tik apie priklausomybę nuo alkoholio bei narkotikų, bet taip pat specialistų nuomonę apie kompulsyvų lošimą bei priklausomybę nuo interneto ar sekso. Norime, kad knygos skaitytojai kuo geriau suprastų, kas vyksta priklausomo žmogaus gyvenime ir kodėl specialistai vieningai tvirtina, kad priklausomybė – tai visos šeimos liga.

Antroji dalis „Vilties kelyje“ – tai asmeniški priklausomų asmenų bei jų artimųjų liudijimai apie tai, kad vilties kelias tikrai egzistuoja. Jis nėra lengvas ir apie jį pasakojame be pagražinimų, be „grimo“. Esame įsitikinę, kad kiekvienas skaitytojas, net ir tiesiogiai, regis, nepaliestas priklausomybės, šioje dalyje išvys ir savo gyvenimo istorijos atšvaitų, ir jam ar jai bus lengviau patikėti, kad panašūs gali būti ne tik praradimai, bet ir naujo gyvenimo atradimai.

Trečioji dalis – „Klausimai-Atsakymai“. Jau daug metų dalyvaujame įvairaus formato susitikimuose, diskusijose apie priklausomybes. Labai dažnai girdime tuos pačius klausimus. Todėl nutarėme, kad būtų naudinga vieną knygos dalį skirti specialistų atsakymams į dažniausiai užduodamus klausimus apie priklausomybės ligą ir sveikimo kelią. Šioje dalyje atrasite pakartotus svarbiausius teiginius iš pirmųjų dalių, tačiau taip pat ir naujų įžvalgų apie tai, kaip priklausomybė traktuojama žvelgiant iš krikščionybės perspektyvos, kaip kovoti su atkryčiais, kas vyksta reabilitacijos ir reintegracijos bendruomenėse, kad vis dažnėja priklausomybė nuo medikamentų ir kaip jos išvengti.

Knygos gale taip pat atrasite nediduką, bet svarbų priedą „Naudinga informacija“ – čia pateikiame informaciją apie įvairias galimybes ieškoti savojo sveikimo kelio. Kiekvienas priklausomas žmogus unikalus, turi savitą ligos istoriją, skirtingas jos priežastis, todėl ir gijimo kelias visada unikalus. Mes nebandom kaip nors rūšiuoti pagalbos bendruomenių, tik pateikiame jų kontaktinę informaciją ir kviečiame daugiau apie kiekvieną jų skaityti patiems, vykti į atvirų durų dienas ir pan.

TOLIAU?

Knygos pristatymas kuo platesnei visuomenei. Svajojame, kad ši knyga patektų į kiekvieno žmogaus, kurio gyvenimas nuklydo į akligatvį, rankas. Būtų puiku, kad knygą perskaitytų tiek priklausomų žmonių artimieji, tiek būsimi socialiniai darbuotojai, medikai, mokytojai.

Kęstutis Dvareckas

Justina Kymantienė

Andrius Navickas

3 Comments

  1. Laba diena.Kur turėčiau parašyti adresą,kur gaučiau knygą?

  2. Noriu užsisakyti knygą ( Ne)Pasmerkti: apie priklausomybę, kopriklausomybę ir sveikimo kelionę.

    • Vaida Navickienė

      Džiugu girdėti. el. p. 8diena@gmail.com laukiame adreso,kuriuo pageidaujate gauti knygą, ir 15 eurų (Sąsk nr. LT067044060007984351 (AB SEB bankas)
      VšĮ „Aštuntoji diena“, Į.k. 303390409

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *