Likus savaitei iki Vilniaus knygų mugės, pats metas prisiminti, jog pirmoji Vilniaus (Baltijos) knygų mugė buvo surengta 2000 m. vasario mėnesį. O viskas prasidėjo nuo to, kad 1998 metais Lietuva svečio teisėmis dalyvavo Varšuvos knygų mugėje – būtent tada kilo idėja tokią mugę surengti Vilniuje. 1999 metais buvo surengta bendra visoms Baltijos šalims knygų mugė Lietuvoje, o būtent 2000-aisiais – pirmoji Vilniaus knygų mugė.

Įdomu yra tai, kad pirmoji knygų mugė Vilniuje vyko tik vienoje ir tikrai ne pačioje didžiausioje „Litexpo“ parodų salėje (apie 1800 kv.m.), o joje dalyvavo apie 50-60 dalyvių, vyko apie 50 renginių. O štai jau 2004 metais knygų mugė sutraukė apie 50 000 knygų mylėtojų, vyko įvairūs apdovanojimai. Būtent 2004 metais pradėtos rinkti tradiciniu renginiu tapusios „Gražiausios metų knygos“. Pamažu, su kiekvienais metais, vis daugėjo įvairių renginių, kurie sujungė knygas, skaitymą, literatūrą su kitomis šakomis: atsirado Meno parodų, kūrybinė studija, vėliau – Diskusijų klubas, Kino salė ir t.t. Įdomumo dėlei, 2013 m. knygų mugė vyko jau 12 000 kvadratinių metrų, dalyvavo 270 dalyvių iš 7-10 pasaulio šalių, mugės metu buvo surengta apie 400 renginių, sutraukta 60 000 lankytojų. 2016 metais mugėje dalyvavo 330 dalyvių iš 8 šalių – Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Šveicarijos, Vokietijos, Japonijos, Omano Sultonato, Ukrainos. Šiųmetėje Vilniaus knygų mugėje turėjo dalyvauti 360 dalyvių iš 9 pasaulio šalių, mugė vyko 18 500 kv.m. plote, įvyko virš 560 renginių.

Mugės organizatoriai sako, kad būtent tokiu dideliu lankytojų skaičiumi (jis tikrai didelis palyginti su bendru mūsų šalies gyventoju skaičiumi) ir milžiniška bei įdomia programa  Vilniaus knygų mugė yra unikali ir tuo garsi užsienyje. Mugė artimai draugauja su Geteborgo, Frankfurto knygų mugėmis. 2003 metais Vilniaus knygų mugėje užgimė ypatingas ir originalus renginys, kokios nerasime nė vienoje pasaulio knygų mugėje – tai edukacinė programa „Tu gali sukurti knygą“. 2015 metais knygų mugės pavadinimas tapo neatsiejamas nuo muzikos, mat būtent tada pirmąkart šalia knygų mugės įkurta Muzikos salė, kurioje vyksta koncertai, diskusijos, muzikantai pristato naujus albumus.

Na, o pabaigai skubame paminėti, jog kitais metais vyksianti knygų mugė bus jubiliejinė – dvidešimtoji. Panašu, kad kitąmet darkart turėsime progos prisiminti, kiek daug knygas skaitančių ir mylinčių žmonių gyvena Lietuvoje.

 

 

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *