Žmogaus portretas – daugiau nei jo išvaizdos atspindys. Versdami portretų pilnus žurnalus, meninės fotografijos leidinius ar tiesiog šeimos nuotraukų albumus, dažnai ieškome užuominų, leisiančių geriau pažinti vaizduojamą žmogų, sužinoti apie jį kažką naujo, ypatingo.

„Mažiau nei pokalbis“ – tai tęstinė portretinių fotografijų serija, kuri prasidėjo nuo pamąstymų apie fotografo ir fotografuojamojo santykį kadre. Šia serija siekiu parodyti, jog gerai įsižiūrėję, portretuose neretai galime pamatyti ne patį žmogų, bet fotografo įspūdį iš susitikimo su vaizduojamu žmogumi. Be abejo, šiuo atveju labiau kalbama apie spaudoje naudojamus žmonių portretus.

Kadangi kultūriniu, politiniu ar dvasiniu požiūriu reikšmingi žmonės dažnai turi įtemptas darbotvarkes ir negali skirti daug laiko įvairių leidinių fotografams, pastarieji retai turi tinkamas sąlygas gerai susipažinti su savo portretuojamaisiais, jų charakterio bruožais, ypatingomis savybėmis. Todėl dažno portreto pagrindu tampa pirmas įspūdis arba išankstinė fotografo nuomonė apie portretuojamąjį, neretai susiformavusi atsižvelgiant į jo darbus, socialinę ar kultūrinę reikšmę.

Tokiu atveju portretas tampa labiau susitikimo dokumentacija, fotografo jausmų ir įspūdžių išraiška. Tad kyla klausimas, ar nuotraukų žiūrovas su kiekvienu kadru labiau susipažįsta su portretuojamuoju, ar su pačiu fotografu?

Skulptorius Leonas Strioga
Kompozitorius Kęstutis Antanėlis ir kompozitorius, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis

 

 

Džiazo muzikantas, būgnininkas, instaliacijų kūrėjas Vladimiras Tarasovas
Disidentė, „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ bendradarbė sesuo Gerarda Elena Šuliauskaitė ir dailininkas Linas Jusionis
Dailininkė Dalia Kasčiūnaitė
Kino filmų montuotojas Danielius Kokanauskis
Aktorius ir bardas Gediminas Storpirštis
Dailininkė Albina Žiupsnytė
Filosofas, kultūrologas Arūnas Sverdiolas
Kunigas Algirdas Malakauskis OFM
Nacionalinės dailės galerijos vadovė, dailėtyrininkė Lolita Jablonskienė
Rašytojas Henrikas Algis Čigriejus
Menininkas Saulius Vaitiekūnas ir kino režisierius Algimantas Puipa
Menininkas Ričardas Šileika ir kino režisierius Šarūnas Bartas
Prodiuseris Eugenijus Šaltis ir fotografas Arūnas Baltėnas
Aktorius Vladas Bagdonas ir literatūrologas, redaktorius Virginijus Gasiliūnas

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *