1919 m. lapkričio 10 dieną vienoje iš Altajaus krašto valstiečių šeimų gimė  septynioliktas vaikas, kurį pakrikštijo Michailu.  Sunku buvo įsivaizduoti, kad  šis trapus vaikelis išgarsins Kalašnikovų pavardę tiek, kad ji skambės visame pasaulyje net ir po šimto metų.

Beje, daugiavaikė valstiečių šeima 1930 m. buvo pripažinta buožėmis ir išsiųsta į Sibirą. Būtent čia Michailas labai susidomėjo įvairiais mechanizmais. Po kelerių metų tėvas paliko šeimą ir išvyko į Kazachstaną. Michailas, kai tik jau buvo galima nusprendė grįžti į gimtinę. 1938 m. buvo pašauktas tarnauti Raudonojoje armijoje. 1941 m. prie Brioansko buvo sunkiai sužeistas.  Pusmetį praleido ligoninėje ir būtent čia jis pradėjo konstruoti pirmąjį pistoletą-kulkosvaidį, 1944 m. jis jau sukonstravo ir automato prototipą, o dar po metų jau pradėjo savo garsiojo automato AK-47 konstrukciją. 1947 m. ginklų bandymuose jis pasirodė gerokai geriau nei visos alternatyvos ir jau po dviejų metų pradėta serijinė Kalašnikovo automatų gamyba.

Jau gerokai vėliau duodamas interviu žurnalistams Kalašnikovas taip paaiškino savo išradimo sėkmę:  „Kareivis padarė išradimą kitiems kareiviams. Buvau eilinis fronte ir puikiai žinojau visus sunkumus, su kuriais tenka susidurti. Kai kūriau automatą, dar konsultavausi su kareiviais ir jie man pasakojo, kokio ginklo norėtų. Mano įsitikinimu, pavyko sukurti paprastą, patikimą ir veiksmingą ginklą. Šis automatas labai paprastas, tačiau sukurti paprastą dalyką dažnai net sudėtingiau nei labai sudėtingą.“

Michailas Kalašnikovas, atsakydamas į klausimus apie garsiojo savo automato populiarumą, yra pasakęs: „Aš didžiuojuosi savo išradimu, bet man liūdna, kad jis naudojamas teroristų. Geriau būčiau sukūręs mašiną, kurią žmonės galėtų naudoti ūkyje, kuri padėtų žemdirbiams – tarkim, žoliapjovę.“

Beje, kartais sakoma, kad pasaulis ilgą laiką Rusiją žinojo dėl keturių simbolinių dalykų: degtinės, „matrioškų“, ikros ir Kalašnikovo automatų.

Michailas Kalašnikovas mirė 2013 metais, sulaukęs beveik šimto metų. Buvo gerbiamas tiek Rusijoje, tiek užsienio valstybėse. Išliko kuklus, paprastas, nesusikrovė jokių turtų.

Nepaisant to, kad paties šeima vaikystėje buvo nukentėjusi nuo komunistų, pats Michailas Kalašnikovas nuo 1952 metų buvo komunistų partijos narys ir apie šią partiją palankiai kalbėjo net ir po Sovietų Sąjungos suirimo. Nors nuo 2001 metų priklausė prezidento V. Putino sukurtai „Vieningai Rusijai“, tačiau, važinėdamas po regionus, dažnai girdavo  komunistinę praeitį.

Galima teigti, kad išradėjas beveik visą gyvenimą praleido kariniuose Sovietų Sąjungos sluoksniuose ir natūraliai persismelkė čia vyraujančia ideologija. Nepaisant to, dera pripažinti jo didžiulius nuopelnus ginklų pramonėje, nes iki šiol Kalašnikovo automato išradimas vertinamas kaip vienas svarbiausių posūkių šaunamųjų ginklų gamyboje.

 

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *