Visaginas – jauniausias Lietuvos miestas. Bent keliomis prasmėmis. Viena vertus, pats miestas buvo pastatytas vėliau nei kiti. Kita vertus, gyventojų amžiaus vidurkis čia mažesnis nei kituose miestuose.

Tik 1975 m. teritorijoje, kur anksčiau tebuvo keli kaimai, buvo pradėti statyti daugiabučiai namai. Diena, kai prie šių namų buvo atvilktas didžiulis akmuo – rugpjūčio 10-oji – iki šiol formaliai švenčiama kaip miesto gimtadienis. Tiesa, galima sakyti, kad šis miestas turi net du gimtadienius, nes dabartiniu vardu jis vadinasi tik nuo 1992 m. rugsėjo 22 d.

Miestui pavadinimą rinko Komunistų partijos Centro komitetas. Šiandien skamba keistai, bet tada tai atrodė visiškai normalu. Pradžioje galvota, kad miestas bus pavadintas Atomava, nes tai lengvai įvairiomis kalbomis ištariamas pavadinimas, tačiau 1974 m. buvo miręs ilgametis Lietuvos komunistų vadovas Antanas Sniečkus ir nutarta, kad naujam miestui bus suteiktas jo vardas.

Naujo miesto gyventojais tapo iš įvairių Sovietų Sąjungos vietų suvažiavę specialistai. Jie turėjo statyti ir vėliau aptarnauti Ignalinos atominę elektrinę, kurios pirmasis reaktorius pradėjo veikti 1984 m. Iš viso turėjo būti pastatyti keturi reaktoriai ir Sniečkus turėjo būti kur kas didesnis, tačiau planai taip ir liko planais.

1992 m. Aukščiausioji taryba pervadino Sniečkų Visaginu – taip vadinos vienas iš kaimų, kuris stovėjo dabartinio miesto vietoje.

Ilgą laiką tai buvo daug problemų kelianti teritorija, nes absoliučią daugumą Visagino gyventojų sudarė žmonės, gimę ne Lietuvoje ir labai prastai mokantys lietuvių kalbą, praktiškai neintegruoti į Lietuvos valstybę. Tai buvo labai svarbus iššūkis naujajai Lietuvos valdžiai. 1992–1995 m. Visagine buvo įvestas tiesioginis Vyriausybės valdymas, tačiau paskui buvo suteiktos visos savarankiško miesto teisės.

2009 m. pabaigoje Ignalinos AE buvo sustabdyta ir uždaryta, vykdant stojimo į Europos Sąjungą įsipareigojimus. Kadangi absoliuti dauguma Visagino gyventojų buvo kaip nors susiję su šia elektrine, miestui teko spręsti labai sudėtingas socialines problemas.

Paveikslėlis – iš visaginas.lt

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *