1825 m. rugsėjo 27 d. pirmuoju valstybiniu geležinkeliu iš Stoktono į Darlingtoną pajudėjo traukinys, sukonstruotas George’o Stefenson‘o ir pavadintas Locomotion No. 1. O dar keturiolika metų atgal John‘as Blackinsop‘as suprojektavo pirmąjį veikiantį lokomotyvą. Na, o pirmojo tarpmiestinio geležinkelio (Liverpulis–Mančesteris) teko palaukti iki 1830 m. Kaip tik tada buvo nustatytas ir geležinkelio bėgių standartas – 1435 mm plotis.

Šiandien, kai susisiekimas ir prekių pervežimas geležinkeliais tapo įprastiniu dalyku, sunku įsivaizduoti, koks didžiulis postūmis pramonei buvo geležinkeliai. Pirmą kartą atsirado reali galimybė greitai ir dideliais kiekiais į gamyklas vežti gamtines iškasenas, o iš jų – išvežti prekes.

Beje, šiuolaikinio geležinkelio pirmtakų galima ieškoti Senovės Graikijoje. Teigiama, kad vienas iš septynių išminčių Periandras sukonstravo specifinius bėgius, kuriais žmogui buvo lengviau tempti krovinį. Tačiau tai buvo naudojama, kol buvo vergų. Bėgiai vėl prisiminti, kai prasidėjo Pramoninė revoliucija. Pavyzdžiui, buvo pradėti tiesti bėgiai šachtose, kuriose arkliai tempė vežimaičius su anglimi, kurie važiavo bėgiais.

Anglijoje XVIII a. buvo išrastas vežimas, varomas garu. Vežėjas kūrendavo ugnį ir tuo pat metu pats valdydavo vežimą – vairuodavo. Visgi, nelygūs keliai sudarė itin didelę problemą šiam vežimui judėti ne tik mieste, bet ir kaimo vietovėse (gadindavosi vežimo detalės-mechanizmai, lūždavo ratai bei kt.). Tad paaiškėjo, kad arklių traukiamiems vežimams dar nėra jokios konkurencijos.

England Railway iliustracija

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *