1903 m. lapkričio 3 dieną buvo paskelbta apie naujos nepriklausomos valstybės – Panamos – atsiradimą. Galima drąsiai sakyti, kad tai nebūtų įvykę be stipraus JAV spaudimo. Pastaroji valstybė buvo itin suinteresuota galimybe per Panamos teritoriją kasti kanalą. Kol Panama priklausė Kolumbijai, tai padaryti buvo sunkiau, todėl JAV labai pasistengė, kad Kolumbija atsisakytų pretenzijų į šią savo koloniją.

Na, bet pirmiausia trumpai prisiminkime, kaip susiformavo Panamos valstybė. 1501 m. į dabartinę Panamos sąsmauką atvyko pirmasis europietis – Rodrigas de Bastidas. Dar po metų šią pakrantę pasiekė ir Kristupas Kolumbas. Būtent pastarasis čia įsteigė Darjeno gyvenvietę. Tiesa, paskui dar dešimtmetį kolonizacija nevyko, kol neatvyko Vaskas Nunjesas de Balbao. Jis atvyko čia su flotile ir tapo Santa Marijos kolonijos valdytoju. Tuo metu Panamos gyventojai buvo daugiausia indėnai. Balbao su jais susigyveno gana neblogai. Tačiau jo įpėdinis Pedrariasas Davila buvo kitokios – agresyvios kolonizacijos šalininkas. Jis žiauriai sunaikino visus vietinius gyventojus, kurie priešinosi kolonizacijai. Likę indėnai apsigyveno džiunglėse, o naujakuriai pradėjo čia vežti vergus iš Afrikos.

1821 m. Panama buvo prijungta prie Didžiosios Kolumbijos ir nutraukė saitus su Ispanija. Kelis kartus Panama stengėsi išsikovoti nepriklausomybę, tačiau jų siekiai buvo vis nuslopinami. Iki pat 1903 m. Atsidėkodami amerikiečiams už paramą, Panamos gyventojai leido JAV iškasti ir eksploatuoti Panamos kanalą. Tai buvo grandiozinė statyba – kanalą dešimt metų kasė 40 tūkstančių darbininkų. Jis buvo atidarytas 1914 m.

Panamos istorijoje labai daug korupcijos ir net narkotikų prekeivius dangstančios valdžios. Paradoksalu, tačiau kai Panamą valdė generolas Manuelis Noriega, kuris atvirai rėmė narkotikų prekybą, JAV valdžia jį net rėmė, nes esą generolas saugojo valstybę nuo komunistų. Tik 1989 m. JAV įsikišo ir suėmė generolą Noriegą. Nuo to laiko Panamoje veikia daugiau mažiau demokratinė politinė sistema. Svarbiausia politinė figūra čia – prezidentas, kuris kartu yra ir Vyriausybės vadovas. Taip pat veikia 71 narį turinti Nacionalinė Asamblėja, kuri renkama penkeriems metams.

Beje, nuo 1999 metų Panamos kanalas perėjo Panamos valstybės nuosavybei.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *