Mūsų laikais „Peržengti Rubikoną“ yra populiari idioma, reiškianti pereiti ribą, nuo kurios nebegrįžtama. Žengti žingsnį, kurio paskui nebegalima bus paprastai žengi atgal.

Šio posakio ištakos nutolusios daugiau nei du tūkstančius metų. Galijos valdytojas Julijus Cezaris 49 m. pr. Kr. su savo legionais peržengė upę Šiaurės Italijoje, kuri anuomet skyrė Romą nuo jos provincijos Galijos. Cezariui Senatas buvo aiškiai uždraudęs savo karius įvesti į Romos teritoriją. Pereidamas Rubikoną Cezaris viešai sulaužė ši draudimą ir pradėjo pilietinį karą.

Pasak istorinės legendos, prieš duodamas įsakymą kariams keltis per Rubikoną, Cezaris garsiai ištarė: „Burtas mestas“. Tiesa, yra dar ir kita legenda, kad tuo metu, kai Cezaris dar abejojo, ar verta rizikuoti, kitoje pusėje upės pasirodė milžiniškas trimitininkas ir trimito garsais ragino Cezarį ryžtis kovai. 45 m. pr. m. e. Cezaris galutinai nugalėjo Pompėjų ir tapo Romos imperatoriumi.

Vėliau, kai Romos miesto teritorija buvo išplėsta, Rubikono upė prarado svarbą. Laikui bėgant upės vaga ne kartą keitėsi, buvo tiesinama, kito pavadinimai, be to, šalia lygiagrečiai teka ir daugiau upių, todėl dabar negalima tiksliai pasakyti, kur ir kokią upę peržengė Cezaris.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *