Senas prietaras, paprotys, tradicija, ar kaip tai pavadinsi, sako, jog liepos 10-oji – Septynių brolių miegančių diena. Tikima, kad koks oras bus tądien, tokia bus ir tolesnė vasara, tiksliau, artimiausios 7 jos dienos ar net 7 savaitės. Vis dėlto legendiniai broliai iš anksto nuspėti orus galių turi ne ką daugiau negu sinoptikai. Jų „prognozės“ pasitvirtina nebent atsitiktinai.

Dar mūsų seneliai liepos 10-osios išvakarėse imdavo dairytis į dangų. Lis rytoj ar švies saulė? Nuo seno tikėta, kad tos dienos orai lemia, lietus lis ar saulė džiugins artimiausiu metu. Todėl liepos 10-oji buvo pavadinta Septynių brolių miegančių diena.

Septynių brolių miegančių kilmė

Interneto platybėse pavyko atrasti, jog ši diena siejama ir su legenda, pasakojančia apie tikėjimo kankinius brolius, Kijeve stačiusius katalikų šventovę. Sunkiai dirbdami vyrai esą labai nuvargę ir prigulę pailsėti. Bet kai užsnūdę, kietai įmigę, neatsibunda iki šiol. Broliai neva turėję septynias Kristaus žymes ir galią nulemti vasaros orus. Todėl spėjama, kad jei liepos 10-ąją lyja, broliai esą prabudę ir einą nusilengvinti. Lietingas metas gali trukti ilgai – 7 dienas ar net 7 savaites. Nieko gero iš to, nes dėl per didelės drėgmės prarandamas derlius. Jei liepos 10-ąją sausa, 7 dienas ar net 7 savaites lietaus nelauk. Tai – irgi blogai, nes derlius bus menkas, sausra jį sunaikins.

Kita legenda byloja, neva antrajame mūsų eros amžiuje septyni broliai kartu su motina romėne Felicita buvę nukankinti. Moteris buvusi našlė, apaštalavusi tarp pagonių, todėl krikščionys ją vertę išsižadėti savo tikėjimo. Dėl to vieną paskui kitą nukankinę jos sūnus. Bet motina tikėjimo taip ir neišsižadėjusi, o vaikus padrąsinusi mirti garbingai. Galiausiai ir pati buvusi nužudyta. Nuo to laiko „Septyni broliai miegantys“ liepos 10-osios naktį esą pasirodantys danguje Sietyno žvaigždyno pavidalu ir vėl užmiegantys.

Mokslinis pagrindas?

Garsus šalies meteorologas ir klimatologas Vaclovas Ščemeliovas tik šypteli išgirdęs prašymą pareikšti savo nuomonę apie liepos 10-osios orų siejimą su tolesniais vasaros orais. „Tie septyni broliai miegantys su oro prognozėmis neturi nieko bendra, – pabrėžė jis. – Kad ir kaip mes, mokslininkai, mėginome atsekti dėsningumus, susieti šią dieną su prognozėmis, nepavyko. Nėra jokio mokslinio tokio spėjimo pagrindimo, kad tikėtume juo. Tiesiog šis vasaros laikotarpis dar nuo senų laikų pastebėtas kaip išsiskiriantis didesniu kritulių kiekiu. Bet ir tai nėra visiškai teisinga: kartais vienu vasaros laikotarpiu būna daugiau kritulių, kartais – kitu.“ („Vakarų Ekspresas“)

Tai, kad žmonės kasmet vidurvasarį mėgsta orų prognozių „atsiklausti“ miegančių brolių ir net teigia jas išsipildant, nė kiek nestebina. Vienais ar kitais metais gali ir sutapti orų prognozės su realiais orais, bet niekas per daug nesigilina, jei eilę metų būna priešingai.

Taigi, ką šiandien mums lems SEPTYNI BROLIAI MIEGANTYS?

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *