Lygiai prieš 80 metų, 1940-ųjų liepos 29 d. Radviliškyje gimė būsimas legendinis kino ir teatro aktorius VYTAUTAS TOMKUS, vaidinęs filmuose „Niekas nenorėjo mirti“, „Tadas Blinda“, „Nesėtų rugių žydėjimas“, „Miškais ateina ruduo“, „Elzė iš Gilijos“ ir kt. Iš viso aktorius yra suvaidinęs per šimtą vaidmenų teatre ir apie septyniasdešimt kine. Už pasiekimus aktorystėje sovietmečiu aktoriui suteiktas tuometinės LTSR nusipelniusio artisto vardas, o 2004 m. aktorius tapo Vytauto Didžiojo ordino kavalieriumi.

Tėvas buvo geležinkelininkas. 1946–1957 m. mokėsi Radviliškio vidurinėje mokykloje. 1957–1961 m. studijavo aktoriaus meistriškumą Vilniaus valstybinėje konservatorijoje (kurso vadovai Vl. Limantas, A. Ragauskaitė). Dirbo Šiaulių, Kauno dramos teatruose, Lietuvos Nacionaliniame dramos teatre; pats įkūrė „Vaidilos“ teatrą. 1980 m. suteiktas nusipelniusio artisto vardas, yra gavęs nemažai diplomų už vaidmenis  įvairiuose teatro festivaliuose, yra Teatro sąjungos ir Kinematografininkių sąjungos narys. Teatro (o labiausiai – kino) publikai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse. Filmavosi Meksikoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Bulgarijoje. Beje, kine aktorius debiutavo nedideliu vaidmeniu filme „Žingsniai naktį“.

2010 m., minint aktoriaus 70-metį, buvo išleista biografinė knyga „Aš vis dar Tada Blinda“, kurioje V. Tomkus ryžosi leistis į prisiminimus. Į tuos, kuriuose – nuotykiai, meilė ir smagios filmavimų istorijos. Į šešis skyrius padalintoje knygoje chronologiškai pasakojama gyvenimo istorija. Knygoje sudėti ir Tomkaus artimųjų (sesers Nijolės, žmonos, dukters Dovilės), kolegų teatre ir kine (Gražinos Balandytės, Vaivos Mainelytės, Regimanto Adomaičio, Ferdinando Jakšio) prisiminimai.

Neseniai žurnalistų kalbintas aktorius, apie savo šiandieninį gyvenimą sako: „Dabar mane domina tik sveikata. Duok Dieve, dar bent šiek tiek pratraukti, nesusirgti, pagyventi – štai kas mane domina. Nebe tas amžius, kad laikyčiausi dėl entuziazmo.“

LRT mediatekoje galite surasti bent kelių filmų, kurie išgarsino V. Tomkų, nuorodas ir pažiūrėti bei šitaip savotiškai paminėti tokią solidžią aktoriaus sukaktį.

 

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *