1930 metų lapkričio 4 d. (kitais duomenimis, gruodžio 4 d.) Kėdainių aps. Šėtos miestelyje gimė neginkluotosios rezistencijos dalyvis, vienas pogrindinės spaustuvės „ab“ įkūrėjų Vytautas Andziulis.

Po mokslų 1948 m., įgijęs spaustuvininko specialybįę, daugiau nei du dešimtmečius dirbo įvairiose Lietuvos spaustuvėse: „Spindulio“ spaustuvėje, Kupiškio rajoninėje spaustuvėje, Troškūnų rajono spaustuvėje, „Raidės“ spaustuvėje. O 1974–1983 m. Kauno technologijos technikumo poligrafijos laboratorijoje. Ilgalaikėje perspektyvoje turėdamas pogrindinės spaudos viziją, nuo 1954 m. jis jau kaupė šifrą bei spausdinimo mašinos detales, kurios vėliau pravertė nelegaliai antisovietinei veiklai.

Vytautas Andziulis. Nuotraukos šaltinis wikipedia.org

1980 metais Kauno rajone, Salių kaime, V. Andziulis su bičiuliu Juozu Bacevičiumi po dvejus metus trukusių parengiamųjų darbų V. Andziulio sodybos rūsyje įrengė pogrindinę spaustuvę, kurią pavadino savo pavardžių pirmosiomis raidėmis „ab“.

Nors bendražygiai spaustuvės įkūrėjams davė daugiausia dvejus–trejus metus iki sovietų saugumas išaiškins jų veiklą, tačiau dėl išmanios konspiracijos ir atsargumo ši pogrindinė spaustuvė veikė iki pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

Per dešimtmetį trukusią veiklą „ab“ spaustuvėje buvo išspausdinta 23 pavadinimų įvairių leidinių 138 tūkst. egzempliorių tiražu. „ab“ spaustuvėje buvo spausdinama istorinė-patriotinė, religinė ir grožinė literatūra: maldynėlis „Garbė tau, Viešpatie“ išleistas net 55 tūkstančių egzempliorių tiražu, vyskupo K. Paltaroko „Tikybos pradžiamokslis“ – 32 tūkst. egz. tiražu. Pirmą kartą išspausdinti J. Urbšio prisiminimai apie Molotovo-Ribentropo paktą, A. Damušio studija apie genocidą Lietuvoje, Juozo Bacevičiaus sudaryta „Trumpa Lietuvos istorija“. Taip pat iki tol niekur nespausdintos poetų J. Gražulio, R. Grigo, K. Genio eilėraščių knygelės.

1997 m. spaustuvė-leidykla „ab“ tapo Vytauto Didžiojo karo muziejaus padaliniu. Vytautas ir Birutė Andziuliai pasirūpino, kad šio muziejaus-pogrindžio spaustuvės lankytojai galėtų apžiūrėti ne tik požeminiuose labirintuose slapstytą primityvią spausdinimo įrangą, bet ir jau vėliau legaliai įsigytas šrifto kasas, rinkimo ir spausdinimo mašinas, kitą tuometinę spaudos techniką.

Dabar čia galima pamatyti ne tik „ab“ spaustuvės išleistas knygas, bet ir kitą okupuotos Lietuvos pogrindžio spaudą, pradedant „Aušra“, „Varpu“, baigiant nacių bei sovietų okupacijos laikotarpiu. Tai dar sykį atskleidžia, kokį svarbų vaidmenį tautos ir atskiro žmogaus gyvenime vaidina laisvas žodis.

V. Andziulis mirė 2018 m. kovo 16 d. Kaune. Palaidotas Romainių kapinėse.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *