Tikriausiai girdėjote, jog antidepresantai sureguliuoja organizmą, cheminės medžiagos atkuria reikiamą balansą.  Bet tai nėra visiškai tiksli informacija. Gali būti, kad kartais antidepresantai padaro daugiau žalos negu naudos. Net jei antidepresantai veikia, jie labai brangiai atsieina Jūsų piniginei. Depresija ir taip sukelia labai daug sunkumų gyvenime, o dar kai tenka smarkiai apkarpyti finansus…

Žinoma, yra ligų, kurias gydyti vaistais būtina, bet tikime, jog kartais galima apsieiti ir be jų. Prieš pradedant vaduotis iš vidinių demonų gniaužtų tabletėmis siūlome išbandyti keletą kitokių būdų.

  1. Dėmesingumo praktikavimas

 Kai žmogus depresuotas, neigiamos mintys užteršia visą protą. Baimė ir bejėgiškumas paralyžiuoja, pradeda atrodyti tarsi nieko nebeįmanoma kontroliuoti, net savo minčių.

Bet galima medituoti.  Čia kalba sukasi apie ,,Mindfulness practise”, kuriam sunku atrasti tinkamą vertimą, kol kas tai vadinsime dėmesingumo praktikavimu.

Psichologė Katie Sparks teigė, jog tokio tipo meditacija nuramina protą ir atneša labai daug naudos tiems, kurie kenčia nuo depresijos ar nerimo sutrikimo. Tai padeda koncentruotis ties dabartimi ir pažvelgti į viską šiek tiek šviesiau. Kiekviena meditacijos rūšis susijusi su dėmesio kontroliavimu. Ši ypatinga tuo, kad dėmesį sutelkia į dabarties akimirką. Tai ypač aktualu turintiems psichologinių sutrikimų, nes dažniausiai manoma, jog padėtis niekada nepagerės, ir galvojant apie ateitį, viskas tik blogėja.

Taigi, kai kitą kartą jausitės prislėgtai, išsitraukite jogos kilimėlį, atsisėskite lotoso poza ir ištarkite ,,Om”.

  1. Juokas

Galbūt tokios budistinės praktikos nėra Jums priimtinos? Galbūt mieliau imtumėtės kažko, kas pakylėtų akimirksniu?

Tokiu atveju įsijunkite juokingą laidą per televiziją, paskaitykite pozityviai nuteikiančią knygą ar gamindami vakarienę klausykitės ispaniškos instrumentinės muzikos garsų.

Tai, kad juokas – geriausias vaistas, nėra vien mitas. Nebijokite pasirodyti vaikiškai, keistai ar nerimtai – kartais tiesiog būtina kvatotis iš visos širdies.

  1. Bendrystė

 Neizoliuokite savęs.

Depresija – tai mažas monstras, kuris mėgsta manipuliuoti. Kiekvieną dieną jis įsitaiso ant peties ir šnibžta ausin, kad esate nieko verti ir visai nereikalingi.

Neklausykite jo!!

Stephenas Ilardi, psichologijos mokslų daktaras ir autorius, teigia, kad savęs izoliavimas tik dar labiau kenkia ir stiprina depresijos galią. Kuo labiau vengsite įvairiausių vakarėlių, renginių, tuo labiau stresuosite. Jums nebūtina priimti kiekvieną pakvietimą, bet nepamirškite socializuotis. Susitikite ir kalbėkitės su žmonėmis, kurie Jums svarbūs. Nebijokite prašyti pagalbos, jei prireiks.

  1. Laisvė

Žmonės, kurie nesupranta Jūsų padėties ar priverčia dėl jos blogai jaustis, nėra verti būti Jūsų draugais. Toks bendravimas neatneša naudos nė vienai pusei. Nedelskite ir atstumkite žmones, su kuriais nejaučiate artumo ir tarpusavio supratimo.

Sergant depresija, bendravimas su tais, kurie priverčia jaustis tik blogiau, yra tas pat lyg nuolat padauginti cukraus, sergant cukralige.

Stenkitės susikurti kuo palankesnę terpę sveikti. Gyvendami su depresija pašonėje, turite nuolat mąstyti, kaip negatyvias mintys pakeisti pozytivesnėmis.  Jus turi supti palaikantys, supratingi žmonės, kurie priims Jus tokius, kokie esate. Bendravimas su niurzgomis tik stabdys jūsų sveikimo procesą.

  1. Vaistai

Galite išbandyti raminamuosius vaistus ar raminamąsias medžiagas. Tik reikia būti labai atsargiems, nes greitai gali išsivystyti priklausomybė. Kai kuriems tai ligą gali tik pabloginti, priklausomai nuo kiekvieno organizmo individualiai. Turite įsiklausyti į save ir labai atsargiai išsirinkti, kas tinkama būtent Jums.

  1. Sveika mityba

Vitaminai padeda nugalėti (ar bent pristabdyti)  įvairiausias ligas, pradedant diabetu baigiant depresija.

Vitaminas D, aminorūgštis, geležis, folio rūgštis, magnis, cinkas, vitaminas B labai naudingi kovojant su depresija.

Daugumą jų galima gauti iš maisto produktų, kuriuos valgome kasdien.

O kai kurių produktų turėtumėte vengti ar bent nevartoti dažnai. Tai – alkoholis, kofeinas, dirbtiniai saldikliai, rafinuoti aliejai, daug natrio turintys produktai. Šios medžiagos dirgina nervinę sistemą, ardo cukraus kiekio kraujyje stabilumą ir alina smegenis.

  1. Akupunktūra

 Naujausi tyrimai parodė, jog akupunktūra gali būti veiksminga, bandant įveikti depresiją. Tyrėjai naudojo akupunktūrą 150 nėščių moterų, 63 procentai jų po procedūrų jautė visapusį pagerėjimą. Spėjama, kad tai pagelbėtų ir turintiems psichologinių problemų.

Kol kas tai dar nėra viešai patvirtinta priemonė nuo depresijos, bet kai kuriems žmonėms tai padėjo. Tai irgi priklauso nuo kiekvieno individualaus organizmo ir visų problemų šaltinio bei jų sunkumo.

Procedūra nėra tokia nemaloni, kokia gali pasirodyti jos nebandžiusiems. Ir tikime, jog vertėtų ją išbandyti prieš skeptiškai nusiteikiant.

  1. Energija

Depresija siurbia energiją kiekvieną dieną. Ir prisiversti net atikelti iš lovos gali tapti sudėtingu uždaviniu.

Bet būtent fizinis judėjimas, sportas gali padėti. Net jei labai nesinori, visada geriau prisiversti išsiristi iš lovos ir išeiti pasivaikščioti ar tiesiog atlikti tempimo pratimus. Fizinis aktyvumas suaktyvina endorfinų ir norepineprinų gamybą. Šios medžiagos padeda ir kovoje su depresija.

  1. Pomėgis

Kiekvienas pomėgis teigiamai veiks Jūsų savijautą. Jei mėgstate tapyti, bėgioti ar siuvinėti kryželiu – pasistenkite rasti kiekvieną dieną nors valandą mėgstamai veiklai.

Jei susidūrus su depresija pasidarė sunku užsiimti net tuo, išbandykite sodininkystę.

Tokia veikla gal ir ne visiems prie širdies, bet ji ramina, gerai nuteikia ir pademonstruoja Jūsų įdėto darbo rezultatą. Raudami piktžoles galite galvoti apie vidinį apsivalymą.

Taip pat galite gauti ir dar daugiau naudos – užsiauginti šviežių daržovių ar draugei padovanoti pačios augintų gėlių puokštę.

Jei vis dėlto ši veikla Jūsų netraukia, pabandykite atrasti naują pomėgį, kuris veiktų raminamai ir būtų vertingas Jums patiems.

  1. Savanorystė

Po kiek laiko pajausite, jog išsipasakoti artimiems draugams nepakanka. Norisi naujų pažinčių, patirčių ir veiklų. Tai geras ženklas, rodantis pagerėjimą.

Siūlome apsvarstyti savanorystę.

Pasirinkite tokią organizaciją, kurios misija Jums asmeniškai atrodo reikšminga.

Taip jausite, jog realizuojate save, esate reikalingi ir galite prisidėti prie pasaulio gerovės. Net 22 procentams žmonių, sergančių depresija, padėjo savanoriavimas.

Pagal http://www.thinkinghumanity.com/ parengė Dominyka Navickaitė

Comments are closed.