Visi žinome 10 įsakymų, kuriuos Dievas paskelbė Izraelio tautai. Ir nors šiuolaikinis žmogus vargu, ar lengvai išvardintų visus dešimt, tačiau tuos, kurie kalba apie tarpusavio santykius, įsimename lengvai: „nežudyk“, „nepaleistuvauk“, „nemeluok“… Sunku būtų įsivaizduoti visuomenę, kuri atmestų šiuos įstatymus ar nelaikytų jų elgesio etalonu.

Šiame straipsnyje siūlome 10 priesakų žmonai. Cecil G. Osborne, knygos „The Art of Understanding Your Mate“ (1988) autoriaus, nuomone, jie tokie svarbūs šeimyniniame gyvenime, kad rašytojas išdrįso juos pavadinti įsakymais. Žinoma, šį sąrašą galime tęsti ir tęsti, nes mūsų tarpusavio santykiai gilesni ir įvairiapusiškesni už bet kokias schemas. Tačiau įsiklausymas į šiuos dešimt principų gali tapti geros ir laimingos santuokos bei santykių pradžia. Ypač naudingi šie patarimai bus tiems, kurie dar tik ruošiasi tuoktis. Tai gali padėti mažiau klysti ir kurti santykius pagal dieviškuosius principus. Laiminga santuoka – tai nėra sėkmė, nukritusi iš dangaus, tai ilgo ir kantraus darbo rezultatas. Pažiūrėkime, iš ko susideda šis darbas.

1. Pažink tikrąją meilės prasmę

Meilė nėra tokia, kaip ją įsivaizduojame paauglystėje. Paaugliui meilė – tai įsimylėjimas, seksualinė aistra, pavydo kančios ir susitikimų džiaugsmas. Štai kodėl įsimylėjusiai paauglei sunku galvoti apie mokslus – visos jos mintys nukreiptos į jausmų „objektą“. Brandi meilė – tai meilė aplinkiniam pasauliui, sau pačiam ir kitiems žmonėms.

Liūdna, bet tiesa tokia: nei vienas negauname tiek meilės, kiek mums jos iš tiesų reikia. Visi norime būti mylimi. Tačiau turėtume koncentruotis į kai ką kita – tai mes pirmi dovanokime savo meilę sutuoktiniui, o ne laukime tos meilės iš jo. Taip pat labai svarbu, kaip parodome savo jausmus, kaip elgiamės. Todėl būtina išmokti savo meilę vyrui duoti taip, kaip jis geba ją priimti. Daug vyrų auga šeimose, kuriose neįprasta atvirai reikšti savo jausmus, todėl jie nemoka savo meilės parodyti. Dažnai moterys dėl to pyksta ant savo vyrų, galvodamos, kad tie jų nemyli.

Žmonai reikia stengtis priimti savo vyrą tokį, koks jis yra, ir duoti jam laiko. Reikšk savo meilę taip, kaip norėtum, kad jis ją rodytų tau, ir po kelių metų, pamatysi, jis pasikeis. Žiūrėdamas į tave, jis tikrai išmoks to, ko neišmoko iš savo tėvų vaikystėje. Meilė – tai valingas sprendimas reikšti savo jausmą taip, kaip kitas sugeba ją priimti. Meilė – tai dovana kitam, o ne reikalavimas mylėti.

2. Pamiršk savo svajones apie idealią santuoką ir dėk visas pastangas, kad sukurtum gerą santuoką

Idealių santuokų nėra dėl paprastos priežasties – nes nėra idealių žmonių. Jei darni santuoka ir egzistuoja, tai ji veikiau yra daugybės metų nuoseklaus darbo rezultatas, o ne tai, kas atsiranda jau pačią pirmą medaus mėnesio dieną. Ir tai normalu. Štai kaip daugybė moterų po vestuvių apibūdina šeimyninį gyvenimą, kurio taip ilgai laukė: „skolos, kasdienė namų ruoša ir vystyklai“.

Maža to, pradėję kartu gyventi atrasite ir pastebėsite tokių savo išrinktojo pusių, apie kurias nė neįtarėte. Santuoka – tai patys sudėtingiausi žmogiškieji santykiai. Todėl būtini tam tikri įgūdžiai, kantrybė ir taktiškumas. Tačiau gera santuoka tikrai įmanoma, jei tik dėsite visas pastangas. Tai ypač svarbu atsiminti pirmaisiais santuokos metais, kada vyksta tam tikras sutuoktinių „apsitrynimas“. Svarbiausia, nedarykite vienos itin paplitusios klaidos: kai tik iškyla sunkumų, sutuoktiniai nusivilia santuoka ir ima ieškoti kito žmogaus, kuris, kaip tikisi, gali tapti ta „idealia antrąja puse“.

3. Atrask išskirtinius savo vyro poreikius ir stenkis juos išpildyti

Atsisakyk išankstinių įsivaizdavimų, kaip galima įtikti vyrui. Tavo vyras unikalus, nepakartojamas, su savitomis silpnosiomis ir stipriosiomis savybėmis, su savo įsivaizdavimais ir lūkesčiais, kurie būdingi tik jam. Turbūt ne kartą girdėjai, kad kelias į vyro širdį veda per skrandį, bet juk tau gali būti visiškai kitaip! Galbūt tavo vyrui svarbiausia tavo palaikymas ir pagyrimas. O gal jis mėgsta jaukumą namuose – ir tai sukurdama, tu suvirpini jo širdį. Todėl atsisakyk bet kokių stereotipų apie tai, ko reikia „visiems vyrams“, ir pasistenk pažinti unikalius savo vyro poreikius.

Iš pradžių negalėsi jų visų išpildyti, tačiau tai nedaro tavęs bloga žmona. Tavo vyras taip pat nesugebės iš karto padaryti visko, ko iš jo tikiesi. Tačiau sužinojusi, ko reikia tavo vyrui, žinosi, ko siekti.

4. Tapk nepriklausoma nuo savo tėvų ir nekritikuok vyro giminių

Pirmus 18–20 gyvenimo metų vaikai yra itin artimi savo tėvams. Kūdikystėje vaikas yra maksimaliai priklausomas nuo tėvų, tačiau su metais ši priklausomybė mažėja, ir prieš susituokdami jauni žmonės turi tapti visiškai autonomiški.

Tėvai siekia, tačiau tuo pačiu visą laiką labai bijo savo vaikų nepriklausomybės, nori apsaugoti juos nuo klaidų ir stengiasi kontroliuoti bei patarti, kaip geriau leisti pinigus, kaip statyti baldus, kiek kartų per dieną valgyti namuose, kur važiuoti atostogauti, ir daugybę kitų dalykų. Štai ką man pasakojo viena 38 metų moteris apie savo santykius su mama: „Kai atvykstu pas mamą, aš jaučiuosi taip, tarsi vis dar būčiau aštuonerių. Ji įsakinėja mano vaikams, moko mane, kaip elgtis su savo vyru, aiškina, ką turiu daryti ir ko ne. Aš myliu ją, tačiau ji man nesuteikia galimybės tapti suaugusia. Net kai nesame kartu, ji rašo man ilgas „instrukcijas“ ir siunčia pamokymus. Norėčiau, kad mano mama paliktų mane ramybėje ir leistų man daryti savas klaidas bei iš jų mokytis.“

Viena svarbiausių santuokos taisyklių – niekada nekritikuoti savo išrinktojo giminių. Jis gali reikšti nepasitenkinimą dėl savo tėvų, brolių ar seserų, tačiau ne tu turi sukelti tokius jo jausmus. Net jei jis nekenčia savo artimųjų, jam nereikalinga tavo neapykanta jiems. Čia turi išmokti būti kantri. Jis taip pat neturi teisės kritikuoti tavo artimųjų: tu gali tai daryti, o jis – ne.

5. Pagirk ir padėkok savo vyrui, net jei jis to nedaro

Galbūt paruošei puikią vakarienę ir apmirusia širdimi lauki, kol jis tave pagirs, tačiau jis gali ir nežinoti, kad tau to reikia. Vienas pažįstamas nuolatos stebėjosi, kad žmona ištisai reikalauja komplimentų: dėl naujos šukuosenos, už omletą, už gražiai sutvarkytus namus… „Juk aš neprašau jos mane girti kiekvieną kartą, kai parnešu algą. Aš turiu savo pareigas, ji – savo.“

Kaip sulaukti pagyrų iš vyro? Pradėk su juo elgtis taip, kaip norėtum, kad jis elgtųsi su tavimi. Jėzus taip suformulavo šią „aukso taisyklę“: „Tad visa, ko norite, kad jums darytų žmonės, ir jūs patys jiems darykite“ (Mt 7, 12).

Paprastai moterims labiau reikia pagiriamųjų žodžių ir pastebėjimo nei vyrams. Tačiau tai nereiškia, kad vyrams to visai nereikia. Pradėk pastebėti savo vyro stipriąsias puses ir pagirk, pasigėrėk jomis. Jei tavo vyras nežino, kad tau reikia jo palaikymo žodžiais, pasakyk jam apie tai – tačiau su meile ir švelniai, o ne skųsdamasi ir reikalaudama. Nesielk kaip griežta mama, kuri baudžia savo vaiką dėl dvejeto. Meilė ir taktiškumas tikrai gali padaryti tai, ko niekada nepasieks nei nervinimasis, nei pyktis.

6. Nepavydėk ir nelaikyk vyro savo nuosavybe

Savininkiškumo jausmas paprastai kyla iš nepasitikėjimo savimi. Būna, kad sužadėtiniai pradeda drausti vienas kitam bendrauti su vaikystės draugais ar verčia atsisakyti tam tikrų jiems įprastų dalykų. Tačiau psichologai yra pastebėję, kad jei leisite savo antrajai pusei jus kontroliuoti, po kelerių metų arba visiškai neteksite laisvės, arba paliksite šeimą. Moterys pavydžios dažniausiai būna todėl, kad vaikystėje joms trūko tėvo dėmesio.

Jei nepasitikime savimi, norime kontroliuoti kitą. Tačiau, jei norime kurti laimingą gyvenimą, privalome pasistengti surasti mūsų nepasitikėjimo priežastis ir su tuo susidoroti, o ne nuolatos teisinti klaidingą elgesį.

Pavydas ir savininkiškumo jausmas duoda absoliučiai priešingų rezultatų: atstumia nuo mūsų mylimuosius, kurie arba tampa visiškai uždari, arba susiranda kitą. Jei nesugebate kovoti su savo pavydo ir savininkiškumo jausmais, privalote kreiptis pagalbos.

7. Po darbo vyrą pasitik su švelnumu, o ne su skundais ir reikalavimais

Galbūt po darbo vyras grįžta pavargęs ir nepuola gražiai bendrauti su tavimi ir vaikais. Tačiau vėlgi, jei vyras taip nesielgia, tu gali pradėti elgtis taip, kaip norėtum, kad jis elgtųsi su tavimi.

Ir tavo, ir tavo vyro poreikiai turi teisę egzistuoti, tačiau būtent taip ir įvyksta interesų susikirtimas. Abiem buvo sunki diena, todėl geriau atidėkite visas nemalonias žinias vėlesniam laikui, o ne pulkite aiškintis vos tik pravėrę namų duris.

Prisiminkite taip visiems gerai žinomą seną krikščionišką principą – duokite ir jums bus duota. Tai iš tiesų veikia. Galbūt tavo vyrui irgi reikia išmokti būti švelnesniam, dėmesingesniam. Tačiau jis – tas vyras, kurį vestuvių dieną tu pažadėjai mylėti visomis aplinkybėmis, džiaugsme ir varge, – tad nejaugi tie nemalonumai, kurie nutiko šiandien, yra baisiau už viską, ką tu galėtum įsivaizduoti?

Namuose su nuoskaudomis ir skundais sutinkamas vyras anksčiau ar vėliau pradės galvoti, ar tokio gyvenimo jam reikia. Ir šioje situacijoje nė vienas nėra nei teisus, nei kaltas. Nes tai situacija, kuri yra bene dažniausiai pasitaikanti žmonių tarpusavio santykių problema: kiekvienas iš jūsų prašo, reikalauja, tačiau nei vienas nesiruošia duoti. Kažkuriam teks išeiti iš šio uždaro rato. Tegul tai padarys tas, kuris yra brandesnis, kuris stipriau myli. Jei manai, kad tai tu, pradėk elgtis kitaip, pradėk rodyti vyrui savo švelnumą ir meilumą. Ir nepamiršk, kad tai ne vienerių metų darbas. Tačiau jei būsi kantri, tikrai „užkrėsi“ jį savo meile ir pamatysi, kad jūsų santuoka tapo geresnė.

8. Nebandyk savo vyro pakeisti kritikuodama ir užsipuldama

Visiems santykiams, kurie kyla tarp žmonių (tarp jų – ir santuokoje), būdingi trys tarpusavyje susiję faktai:

Aš negaliu pakeisti kito žmogaus  tiesioginiais veiksmais.

Aš galiu tik keistis pats.

Kai aš pasikeisiu, kiti pradės keistis, žiūrėdami į mane.

Nesistenk pakeisti savo vyro tiesioginiais veiksmais. To venk ir bendraudama su savo vaikais bei draugais. Žmones keičia meilė, o priešiškumas sukelia tik priešiškumą. Nustok reikalauti ir neįprask rodyti savo, kaip kankinės, veido.

9. Pagyk nuo „princesės ligos“

Žinoma, ne kiekviena moteris serga šia liga, tačiau ji būdinga daugeliui. Iš esmės, „princesės liga“ pasireiškia tuo, kad mergina jaučiasi pernelyg ypatinga, kitokia nei visos kitos. Bet nė vienas iš mūsų nesame ypatingas, tačiau visi mes – unikalūs, ir tai visai kas kita!

Kaip paprastai elgiasi princesė? Ji prašo, reikalauja, tampa nervinga, kai neišeina taip, kaip ji nori, leidžia daug pinigų savo poreikiams, kelia ultimatumus arba sumaniai manipuliuoja kitais…

Viena moteris, kuriai buvo jau per trisdešimt, papasakojo apie savąją „princesės ligą“. Ji buvo savo šeimos pasididžiavimas – tėvai jai davė viską, ko tik ši norėjo, todėl mergaitė buvo itin pareiginga ir nuolanki, supratusi tiesą, kad tai pats lengviausias kelias gauti tai, ko jai norisi. Mama visada ją rengė pačiais geriausiais drabužiais ir ji didžiavosi prieš drauges. Mokykloje visad sėdėdavo pirmame suole ir gaudavo geriausius pažymius. Jos laukė šviesi ateitis.

„Paskui, – pasakojo ji, – aš ištekėjau. Vyras – mielas, tylus, turime dvi dukras. Vyras myli mane, tačiau man to nepakanka. Aš buvau princesė, o paskui staiga netekau savo karalystės. Manimi daugiau nesižavima. Aš – tik viena iš milijonų. Suprantu, kad tai kvaila. Tačiau emociškai jaučiuosi būtent taip. Manau, kad giliai širdyje vis dar esu mažas vaikas, kuris laukia pagyrimo ir šlovės. Baisu pagalvoti, kad tu ypatinga, o tada imti ir susidurti su kitokiais santykiais. Ar galėsiu kada užaugti ir pagyti nuo „princesės ligos“?“

Šis jos klausimas – tai jau augimo veiksmas. Visiems norisi, kad su mumis bendrautų kaip su išskirtiniais, ypatingais, ir toks narcisizmas – vaikystės reliktas. Niekada netapsime brandūs, jei neatsisakysime tokio vaikiško elgesio.

10. Melsk kantrybės

„Aš galvojau, kad mes tai sutvarkysim, kai susituoksime“, – pasiskundė moteris, kuri dar iki santuokos žinojo apie savo išrinktojo bėdas su alkoholiu. „Jis nebuvo alkoholikas, ir aš buvau tikra, kad, jei jis mane tikrai myli, vadinasi, žinos ribą.“ Tačiau santuoka neišlaisvino vyro nuo šios problemos ir su laiku jis pradėjo išgėrinėti vis daugiau.

Kita moteris buvo itin nusivylusi, kad vyras pernelyg dažnai palieka ją vieną ir išvyksta žvejoti. Iki vestuvių šis jo hobis jai neatrodė toks bauginantis, tačiau dabar ji jaučiasi itin vieniša.

Neteisinga yra nesąmoningai viltis, kad „meilė viską nugalės“. Tik sveiki santykiai padeda mums susidoroti su problemomis. Ir viena iš svarbiausių tikros meilės sudedamųjų dalių – kantrybė. Tik nebrandi meilė nori išvysti pokyčius tą pačią minutę. Nustokite skųstis, kritikuoti ir kontroliuoti vyrą, net jei ir esate absoliučiai teisi. Kuo labiau teisiate ir kritikuojate, tuo didesnė tikimybė, kad stumiate vyrą šalin nuo savęs.

Parengė Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

Vėliau bus publikuotas autoriaus tekstas „10 priesakų vyrui“

Žurnalas „Kelionė“, 2017 Nr. 4