Paprašyti kam nors papasakoti apie savo šeimos narius, artimus draugus, klausiančiajam išpasakotumėte apie tą žmogų visas smulkmenas, jo pakilimus ir nuopuolius, žinodami, kad apie tai išgirs ir pamatys didžioji dalis Pasaulio? O jei to žmogaus seniai nėra tarp gyvųjų? Padarytumėte tai ramiai, neapimti sąžinės graužaties?

Prieš mėnesį pasirodė filmas Bohemijos rapsodija. Prierašas prie pavadinimo skelbė – labiau sukrečianti nei jų muzika yra jo gyvenimo istorija. Skamba itin intriguojančiai, sukrėtimai juk domina. Tad lūkesčiai išauga, o juos pateisinti pavyksta, deja, ne visiems ir ne visuomet. Taigi apie ką filmas? Apie Freddie Mercury ar apie grupę Queen? Apie abu. Tačiau remiantis pavadinimu ir minėtu prierašu tikėtina, kad Freddie Mercury asmenybė bus labiau išryškinta, nei likusių grupės narių. Ką reiškia ypatingumas priklausys nuo kiekvieno žiūrovo ir tai atsispindės subjektyviuose vertinimuose.

Bohemijos rapsodiją kūrė Holivudo kino kompanija 20thCentury Fox. Čia kuriami filmai yra komerciniai, jie privalo turėti kabliukus, dažnai pritaikomas formules, scenarijaus niuansus, kurie sutrauks žmones į kino sales. Šio filmo atveju, svarbu nepamiršti, kad tai yra ne dokumentinė, o vaidybinė juosta sukurta remiantis tikrais faktais, bet nereiškia, kad viskas bus atvaizduojama veidrodiniu principu. Taip pat, priklausomai nuo to, kiek teko įsigilinti į grupės istoriją, pavyks suprasti, kurie faktai filme neatitinka istorinio nuoseklumo. Tiesa ta, kad Freddie Mercury nesutiko Mary Austin bare, nedainavo kiemelyje būsimiems kolegoms gitaristui Brian May ir būgnininkui Roger Taylor, prieš Live Aid muzikantai nebuvo susipykę, o Live Aid organizatoriaus Bob Geldof nereikėjo įtikinti įtraukti Queen į sąrašą ir pan. Tačiau kartais priekaištai dėl filmo Freddie per anksti nukirptų plaukų, įrodo, kaip skęstama smulkmenose. Juk ar ne svarbiau visuma, rezultatas? Laikantis istorinio nuoseklumo per dvi valandas paminėti svarbiausius grupės gyvavimo etapus vaidybinio filmo atveju būtų gana sudėtinga. Todėl atsiranda šuoliai ir neatitikimai. Gal ir buvo galima išvengti, bet niekada nebus 100% tobulybės.

I’m just a musical prostitute, my dear. /Aš tik muzikinė prostitutė, mano mielas.
[Freddie Mercury]

Visuomenės mažuma visuomet yra įdomesnė už daugumą. Dėl to, kad tai yra sunkiau, prireiks nemažai drąsos, patogiu gyvenimu to nepavadinsi. Kad nepritapėliai galėtų valdyti tūkstantines minias? Ne, niekada. Bet atsiranda Farrokh Bulsara, vėliau žinomas, kaip Freddie Mercury – keistuolis, kuris sužavi didžiąją dalį pasaulio. Žmonių apsuptis, prabanga, turiningas gyvenimas. O kokia pripažinimo, šlovės kaina? Visada yra dvi medalio pusės. Pasirinkimai nebūtinai bus nulemti sveiko proto ir logikos. Yra paprastas fizikos dėsnis – veiksmas ir atoveiksmis. Ir tam, kad kažką gautum, visuomet reikės ką nors paaukoti. Pripažinimas lydimas įtampos, greito gyvenimo tempo, kai miestai, kuriuose rengiami koncertai keičiasi kasdien, o galimybė išsimiegoti nuosavoje lovoje tampa savotiška prabanga, pasitaikančia kartą per keletą mėnesių. Tokia visų muzikos grupių, rengiančių turus kasdienybė. Užkulisiuose vyksta daugybė dalykų, bet žiūrovams ar neturėtų būti svarbiau, kas vyksta scenoje?

Nėra šventojo be praeities, nėra nusidėjėlio be ateities. – kadaise tarė šv. Augustinas. Freddie Mercury duotas gyvenimas įvairialypis, spalvingas, šio žmogaus jau nebėra 27-nerius metus ir visos nepapasakotos istorijos iškeliavo kartu. Bet dėka garso ir vaizdo įrašų yra galimybė prisiliesti prie to, kas buvo ir jau niekad nebebus. Jei istorija atrodo papasakota pernelyg saldžiai ar pernelyg supainioti faktai – interneto amžiuje informacijos yra užtektinai: audio, video ar rašytinio teksto formatais. Paieškos neapsunks.

You can be anything you want to be,

Just turn yourself into anything

You think that you could ever be.

///

Gali būti kuo tik nori,

Tik paversk save tuo

Kuo manai, kad kada nors galėtum būti

[QUEEN]

Filmas tikrai nepateikia visų atsakymų. Paslaptis turi išlikti.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *