1912 m. rugpjūčio 24 dieną Aliaska tapo JAV dalimi, didžiausia ir rečiausiai apgyvendinta valstija.  Jos plotas įspūdingas – 586 400 kvadratinių mylių. Teigiama, kad čia yra net trys milijonai ežerų, daugybė viršukalnių ir ugnikalnių.

Istorikai tvirtina, kad pirmieji Aliaskaos gyventojai – eskimai ir aleutai – atsikėlė čia iš Azijos. Pirmasis europietis, kuris pasiekė Aliaskos krantus, buvo rusų ekspedicijos vadovas V. J. Beringas. Tai įvyko 1741 m. Dar po keturiasdešimties metų čia buvo įkurta pirmoji rusų gyvenvietė. Visgi Rusija nežinojo, kaip tvarkytis su atšiauriu kraštu, neįvertino, kad čia gali būti labai didžiulis gamtinių išlaidų potencialas. Be to, Rusijos imperija XIX a. antroje pusėje susidūrė su ekonominiais sunkumais, labai trūko pinigų. Todėl už 7,2 mln dolerių Aliaska buvo parduota JAV. Jau po keliasdešimt metų čia buvo atrasta aukso, ir prasidėjo Aukso karštligė. Nuo 1884 metų Aliaską valdė gubernatorius ir ji buvo traktuojama kaip apygarda, tačiau vėliau buvo sutarta dėl sienos su Kanada ir 1912 m. Aliaska tapo visaverte JAV teritorija, o 1959 m. įgijo valstijos statusą.

Šiandien Aliaska yra vienas svarbiausių naftos gavybos šaltinių JAV. Galima drąsiai sakyti, kad Aliaskos pardavimas JAV buvo vienas prasčiausių sandorių pasaulio istorijoje.

Nuotrauka paimta iš citypictures.org

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *