1855 m. rugsėjo 9 d. Portsmute, Britanijoje, gimė Hiustonas Stiuartas   Čemberlenas – kultūros istorijas ir rasių teorijos kūrėjas. Jis buvo Britanijos imperijos karo laivyno admirolo sūnus. XIX amžiuje Britanija akcentavo esanti Vakarų civilizacijos flagmanu, tačiau dar jaunystėje Hiustonas išvyko studijuoti į Ženevą, kur mokėsi gamtos mokslų, tačiau jam didžiausią įtaką padarė ne jie, bet vokiečių kultūra. Jis tiesiog buvo apžavėtas Richardo Vagnerio muzika.

Netrukus jis apsisprendė visai plaikti Britaniją ir apsigyveno Vokietijoje. Čia jis labai susidomėjo Gobino darbais apie rasinio pranašumo teoriją, Būtent šio mąstytojo įtaka jaučiama populiarioje Čemberleno studijoje „XIX amžiaus pagrindai“. Čia jis įrodinėjo, kad tautų gyvenimą ir likimą didele dalimi nulemia jų rasinė sudėtis. Jis pirmasis aiškiai suformulavo tezę, kad rasė yra lemiamas istorijos veiksnys. Kalbėdamas apie Europą, Čemberlenas ypatingai akcentavo šiauriečių rasė, kuri esą yra gabiausia. Knygoje Čemberlenas tvirtgina, kad žydai per visą Europos istoriją atliko destruktyvų vaidmenį. Jis taip pat  rašo apie „arijus“, kaip svarbiausius civilizacijos kūrėjus. Jie, beje, atsakingi ir už mūsų civilizacijos išlikimą ir jos ateitį. Tačiau tam reikia duoti atkirtį nuopuolius pro vokuojančiai jėgai – žydams.

Čemberlenas pripažino, kad Kristaus gimimas buvo svarbiausias įvykis per visą žmonijos istoriją. Tuo pačiu jis buvo įsitikinęs, kad Kristus nebuvo žydas. Juo jį paskelbė tamsūs ir neišsilavinę žmonės,

Vokietijos imperatorius Vilhelmas II pavadino Čemberleno knygą – viena iškiliausių per visą žmonijos istoriją. Tiesa, Anglijoje knyga buvo sutikta itin kritiškai. Amerikoje jo darbai buvo įvertinti nevienareikšmiškai. Buvo entuziastingų sekėjų, bet Teodoras Ruzveltas pareiškė, kad visa jo teorija gimė iš kvailo pavydo. Čemberleną labai vertgino naciai. Josifas Gebelsas jį vadino dvasiniu vadovu.

Neabejotinai Čemberlenas buvo žmogus, kuris labai prisidėjo prie antisemitizmo bangos visame pasaulyje. Jo darbas nebuvo rimtai įvertintas kultūros istorikų, jame jie atrado ir nemažai faktinių klaidų, tačiau jis puikiai tiko visiems, kuriems patiko mintis apie „gėrio“ (arijų) kovą su „blogiu“ (žydais).Rug9 diena istorijoje5

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *