1967 m. rugsėjo 10 dieną Gibraltaro gyventojai dalyvavo pirmajame ir, kol kas, vieninteliame šios teritorijos istorijoje referendumą. Jame tebuvo vienas klausimas – ar Gibraltaras turėtų priklausyti Didžiajai Britanijai, ar Ispanijai?

Gibraltaras – tai nedidukė, 6,7 kvadratinių kilometrų uolėta teritorija Iberijos pusiasalio pačiame krašte ir besiribojanti su Ispanija. Nors teritorija nedidelė, bet tankiai apgyvendinta. Čia gyvena beveik 30 tūkstančių žmonių, kurie vadina save gibraltariečiais. Absoliuti dauguma gyventojų išpažįsta katalikybę.  Oficiali Gibraltaro kalba – anglų. Kuri naudojama mokyklose ir  viešose įstaigose, taip pat dauguma gyventojų kalba ispaniškai ar portugališkai.

Gibraltarai – tai vienas iš legendinių Heraklio stulpų, aprašytų Graikijos mituose. VIII a. Gibraltarą užėmė maurai, kurie, beje, ir suteikė jam dabartinį pavadinimą. 1462 m. jis perėjo Ispanijos karalystės nuosavybėn. Tačiau pastaroji jo neišlaikė savo rankose ir 1704 m. Gibraltarą užėmė anglų eskadra.

1713 m.  Ispanija buvo priversta sutikti su Anglijos ir Prancūzijos primesta Utrechto taikos sutartimi. Pagal  ją, Gibraltaras tapo Didžiosios Britanijos nuosavybė.

1964 m. Gibraltaras patvirtino savo Konstituciją ir buvo sukurtas valdymo organas – Parlamentas.

Nors Didžioji Britanija  stengėsi išlaikyti įtaką Gibraltarui, tačiau Ispanija iki šiol nėra visiškai susitaikiusi su šios teritorijos praradimu.  Ispanija skatino gibraltariečius surengti referendumą, kuriai valstybei jie nori priklausyti.  Jis įvyko 1967 m. rugsėjo 10 dieną ir paaiškėjo, kad  tik 44 Gibraltaro gyventojai norėtų, kad teritorija priklausytų Ispanijai. Už priklausomybę Britanijai balsavo net 12438. Ispanija nenorėjo susitaikyti su tokiu rezultatu ir pareiškė, kad Britanija šantažavo Gibraltaro gyventojus. Ispanija nusprendė imtis ekonominės Gibraltaro blokados, kuri tęsėsi iki pat Francisco Franko mirties 1975 m.

2004 m. Gibraltaro gyventojai pirmą kartą balsavo Europos parlamento rinkimuose ir dauguma gyventojų pasisakė už konservatorių partiją.

Beje, 2016 m. vykusiame Brexito referendume net 96 proc. Gibraltaro gyventojų balsavo prieš Didžiosios Britanijos pasitraukimą iš ES. Po šio referendumo vėl suintensyvėjo kalbos, kad Gibraltarui, jei jis nori išlikti ES dalimi, derėtų šlietis ne prie Didžiosios Britanijos, bet prie Ispanijos.

 

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *