Terorizmas yra gilias šaknis turintis reiškinys, tačiau tai, kas įvyko prieš dvidešimt metų JAV, pirmą kartą apie terorizmo pavojų privertė prabilti praktiškai visa pasaulį. Dar niekada teroro aktai nebuvo pasiekę tokio masto. Be kita ko, jie buvo žinia Vakarų pasauliui, kad niekas niekada nebebus visiškai saugus.

2001 m. rugsėjo  11 d. buvo įvykdyti keturi koordinuoti teroro aktai, Ankstų rytą devyniolikos žmonių grupė užgrobė keturis keleivinius lėktuvus, Du lėktuvai buvo nukreipti į Pasaulinio prekybos centro bokštus Niujorke, vienas lėktuvas buvo nukreiptas į Pentagoną, kuris yra netoli Vašingtono, dar vienas teroro aktas nepavyko ir lėktuvas nukrito į lauką Pensilvanijoje. Žuvo ne tik visi teroristai, bet ir 2977 jų aukos.

Teroro aktų metų pastatuose,  į kuriuos rėžėsi lėktuvai, buvo šešiolika tūkstančių žmonių. Paisaukojančios evakuacijos dėka, daugumai jų pavyko išgyventi.

Nuo pat pirmųjų nelaimės minučių pasirodė daug interpretacijų, kas galėjo įvykti. Tiesa, pakankamai greitai buvo nustatyta, kad pagrindinis organizatorius ir koordinatorius buvo Osama bin Ladenas. JAV buvo sukurta speciali komisija, kuri tyrė visas teroro aktų aplinkybes. Pastaroji dirbo daugiau nei dvejus metus ir paskelbė ataskaitą, kurioje patvirtinama, jog teroro aktų kaltininkė yra Al Kaida. Pataroji išleido beveik pusę milijono dolerių, organizuodama teroro aktus.

JAV paskelbė griežtą karą terorizmui, įvedė kariuomenę į Afganistaną, visame Vakarų pasaulyje labai sustiprėjo antimusulmoniškos nuotaikos, taip pat radikaliai buvo padidintos saugumo priemonės lėktuvose. Beje, kurį laiką amerikiečiai vengė skraidyti apskritai, tačiau vėliau senieji įpročiai grįžo.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *