1797 m. spalio 9 d mirė Elijahu ben Solomon Zalmanas, labiausiai žinomas kaip Vilniaus Gaonas. „Gaonas“ hebrajiškai reiškia „milžinas“. Tai titulas, kuris suteikiamas tik tiems rabinams, kurių įtaką ypač didelė.

Jis gimė iškilių rabinų šeimoje netoli Bresto. Jo senelis buvo žymus Talmudo žinovas. Nuo pat mažų dienų pasireiškė Elijahu sugebėjimai, talentai. Būdamas šešerių Vilniaus Didžiojoje sinagogoje jis sakė pamokslą, kuriame atsiskleidė ypatingai tokiame amžiuje geras rabinistinės literatūros išmanymas. Skirtingai nei tuo metu buvo priimta, Elijahu nestudijavo ješyvoje ir labai anksti pradėjo savarankiškas Šventraščio bei Talmudo studijas. Kurį laiką (nuo septynerių  metų)  Elijahu studijavo vadovaujamas Kėdainių rabino Mozės Margalioto. Po pusmečio Elijahu grįžo į Vilnių ir tęsė savarankiškas studijas.

Be Toros ir Talmudo studijų, Elijahu gilinosi į teorinę kabalą ir dar neturėdamas trylikos metų užsiėmė praktine kabala, bandydamas sukurti Golemą. Šį Gaono gyvenimo momentą savo raštuose mini vienas žymiausių Gaono mokinių Chaimas iš Voložino, kuris po Gaono mirties įkūrė žymiąją Voložino ješyvą. Kai kurie tyrinėtojai mano, kad kabalos studijos dar labiau sustiprino ir taip anksti pasireiškusį Elijahu polinkį į uždarumą.

Dvidešimtmetis Elijahu, palikęs žmoną ir vaikus, iškeliavo  klajoti po Lenkijos ir Vokietijos miestus bei miestelius. Apie šį jo gyvenimo laikotarpį išlikę daugybė legendų, pasakojančių apie Gaono šventumą ir universalias žinias, kuriomis jis stebinęs net mokslininkus. Po penkerių metų klajonių, 1745m. Gaonas grįžo į Vilnių ir gyveno čia iki pat mirties – 1797m.

Ne tik Vilniaus Gaono kartos žmonės žavėjosi  nepaprasta jo erudicija bei daugelio pasaulietinių mokslų išmanymu. Gaono kūrybinis palikimas, kurį sudaro daugiau nei septyniasdešimt veikalų įvairiausiomis temomis – Šventraščio, Talmudo, mistinių kabalos tekstų komentarai, hebrajų kalbos gramatika, ir ilgas sąrašas bendrųjų mokslų, tokių kaip geometrija, astronomija, medicina ir kt. –  ir šiandien tebekelia didelį susidomėjimą tiek tarp šiuolaikinių žydų religinių autoritetų, tiek ir tarp mokslininkų.

Buvo palaidotas žydų kapinėse Šnipiškėse, Vilniuje. Tiesa, kapinės buvo uždarytos 1930 metais, o 1949-1950 m. visai likviduotos. Vilniaus Gaono palaikai buvo perkelti į naująsias žydų kapines Šeškinėje, Vilniuje. Čia jam buvo įrengta speciali kripta.

Nuotrauka – iš lzb.lt

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *