2005 m. lapkričio 16 dieną Keswicke, Anglijoje, mirė žmogus, kuris įvedė ir išpopuliarino „vegano“ sąvoką. Donaldas Watsonas gimė nedideliame miestelyje Mexbrough, Anglijoje. Jo tėtis buvo mokyklos direktorius ir labai daug dėmesio skyrė vaiko intelektualiniam ugdymui.

Nei tėvai, nei Donaldo vaikystės draugai nebuvo vegetarai, tačiau Donaldas labai daug dėmesio praleido dėdės fermoje, stebėdamas, kaip auginami ir skerdžiami gyvūnai. Pamatęs, kaip „atsiranda“ mėsa, Donaldas tapo vegetaru. Vėliau jis atsisakė ne tik mėsos, bet ir visų kitų gyvulinių produktų. Tačiau tuo nepasitenkino ir nutarė, kad būtina populiarinti savo idėjas. 1944 m. jis išleido pirmąjį žurnalo „Vegan News“ numerį. Čia pirmą kartą pasirodė sąvoka „veganas“ tai pat čia pirmą kartą buvo paraginta kurti veganų bendruomenes. Taip netrukus atsirado Vegan Society, kuri sėkmingai egzistuoja ir dabar, turi tūkstančius narių. Beveik du metus jis buvo vienintelis žurnalo darbuotojas.

Beje, pagal profesiją Donaldas buvo stalius ir beveik visa gyvenimą dirbo darbų mokytoju. Jo pagrindiniai pomėgiai buvo ekologinė daržininkystė, grojimas smuiku, taip pat važinėjimas dviračiu. Niekada karingai nebandė kitų „atversti“ į veganizmą.  Jis kitus siekė paveikti savo pavyzdžiu. Visą gyvenimą nugyveno nedideliame miestelyje, kur mėgo, kaip gidas, vedžioti atvykusiuosius po gražiausias vietas.

Veganizmas remiasi žinojimu, kad gyvūnai yra galinčios jausti skausmą ir norinčios gyventi būtybės. Tai laikoma pakankama sąlyga, kad jie nebūtų kankinami ar žudomi. Veganai bei gyyvūnų teisių organizacijos pabrėžia, kad žmonės neturi jokios svarios priežasties išnaudoti gyvūnų, nes, jų nuomone, kiekvienas gali būti sveikas ir energingas, maitindamasis tik augalinės kilmės maistu. Taip pat teigiama, kad gyvybiškai svarbūs gyvūno poreikiai (išlikimas gyvam, nebuvimas kančioje ir kt.) neturėtų būti laikomi mažiau svarbiais už negyvybiškai svarbius žmogaus poreikius (noras pasilinksminti, patirti malonumą, turėti daugiau patogumų ir kt.).

Dėl šios priežasties veganai nepalaiko cirkų, medžioklės, žvejybos, zoologijos sodų ir kitokios veiklos, į kurią tik dėl pramogų ar noro linksmai praleisti laisvalaikį yra įtraukiami gyvūnai. Veganizmas taip pat propaguoja alternatyvas, kurios būtų naudingos žmonėms, gyvūnams ir aplinkai.

Veganai pabrėžia, kad „maistinių gyvūnų“ gyvenimas nelaisvėje nuo pradžios iki pabaigos yra nenatūralus, o augintojų dėmesys nukreiptas daugiausiai į didesnį pelno gavimą. Gyvūnai yra dirbtinai veisiami, kastruojami nenaudojant nuskausminamųjų, karvėms pašalinami ragai, o vištoms – snapų galai, išvedamos veislės, kurios dėl savo nenatūralių fizinių savybių patiria skausmą ir kt. Teigiama, kad prievarta ir baimė yra šiuolaikinio gyvulių auginimo, transportavimo ir skerdimo kasdienybė.

 

 

 

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *