1869 m. lapkričio 17 dieną  Sueco kanalu pradėjo plaukti pirmieji laivai ir tai tapo itin svarbiu įvykiu  viso pasaulio ekonominiame gyvenime.

Kas yra Sueco kanalas? Tai laivybos kanalas, kuris jungia Viduržemio ir Raudonąją jūras. Kanalo ilgis 193,3 km, gylis 24 m, plotis 205/225, o siauriausia vieta 60 metrų pločio.  Šis kanalas gerokai ilgesnis ir svarbesnis nei Panamos kanalas. Vien jau dėl to, kad  8900 km sutrumpino kelią laivams iš Londono į Indiją.

Beje, pirmą kartą kanalas tarp Nilo deltos ir Raudonosios jūros buvo iškastas dar XII a. pr. Kr. Tačiau paskui šis kanalas buvo gerokai apleistas ir galiausiai buvo nebenaudojamas. Naujaisiais laikais juo pirmiausia susidomėjo Egipto valdovas, kuris net sukūrė specialią kampaniją kanalui kasti. Egiptas bendradarbiavo pirmiausia su Prancūzija, o Britanija į procesą įsijungė jau vėliau.

Kasybos darbai prasidėjo 1859 m pavasarį, o baigti buvo po kiek daugiau nei dešimties metų. Pirmieji laivai kanalu pradėjo plaukti lapkritį, tačiau dar reikėjo keletos metų, kol kanalu buvo leista plaukti visų valstybių laivams. Visgi britai nerimo. Jie į kanalą žvelgė kaip į labai svarbų kolonijinės politikos įrankį. 1936 m. Britanija su Egiptu pasirašė sutartį ir čia perkėlė savo karinius laivus. Po kurio laiko Egiptas pareikalavo demilitarizuoti kanalą. 1956 m. visi britų kariniai daliniai paliko Egipto teritoriją.

Deja, netrukus prasidėjo nemalonumai. Egiptas nacionalizavo kanalą, o Izraelis, reaguodamas į tai, užpuolė Egiptą. Prie Izraelio prisijungė prancūzai ir britai. Egiptas sėkmingai gynėsi ir galiausiai buvo pasiekta taikos sutartis, Nors 1957 m. kanalas buvo atidarytas visiems, tačiau Izraelio laivai dar aštuoniolika metų negalėjo juo plaukti.

2015 m. šalia senojo kanalo buvo įrengtas naujasis – 35 km, jis jungia Viduržemio bei Raudonąją jūras. Kanalas pastatytas per metus nuo 2014-ųjų rugpjūčio mėn.  Tai dvigubai pagerino kanalo pralaidumą laivams.

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *